08. augusta 2016

Cyklistka Van Vleutenová je po ťažkom páde v Riu stabilizovaná

Holanďanka Annemieke van Vleuten počas ženských cyklistických pretekov na letnej olympiáde v Rio de Janeiro, 7. augusta 2016. Foto: TASR/AP
Rio de Janeiro 8. augusta (TASR) - Nedeľňajšie preteky cyklistiek s hromadným štartom na OH v Rio de Janeiro poznačil ťažký pád Annemiek van Vleutenovej. Skúsená Holanďanka bola 10 km pred cieľom na vedúcej pozícii, ale nezvládla zjazd z kopca Vista Chinesa a skončila v nemocnici.

Tridsaťtriročná cyklistka dostala šmyk, prepadla cez riadidlá a udrela si hlavu o obrubník. Keď okolo nej prechádzali jej súperky, ležala bez pohybu na kraji cesty. Podľa pracovníkov lekárskej služby, ktorí jej poskytli prvé ošetrenie, bola v šoku, ale pri vedomí. Ako informovala Holandská cyklistická federácia, van Vleutenová má ťažký otras mozgu a tri menšie fraktúry chrbtice. Aktuálne je v nemocnici a podrobuje sa ďalším vyšetreniam. Je v stabilizovanom stave a s lekármi komunikuje.

Preteky sa napokon stali korisťou jej krajanky Anny van der Breggenovej. "Bola som v šoku, keď som videla Annemiek na zemi. Ale musela som sa sústrediť na trať a jazdu za víťazstvom. Verím, že bude v poriadku," povedala v cieli čerstvá olympijská šampiónka.

Podobná situácia sa udiala aj o deň skôr medzi mužmi. Ťažký pád 12 km pred cieľom utrpel Talian Vincenzo Nibali, ktorý v tom momente spolu s dvojicou Rafal Majka, Sergio Henao viedli poradie pretekov. Nibalimu v nemocnici diagnostikovali zlomeniny oboch kľúčnych kostí. Na štart stredajšej individuálnej časovky sa nepostaví a v blízkom čase sa vráti do Talianska.