24hod.sk    Šport    F1

20. júla 2008

Ďalší domáci triumf McLarenu, Hamilton lídrom MS

Brit Lewis Hamilton vyhral pre tím McLaren - Mercedes ďalšiu domácu veľkú cenu, keď triumfoval na 10. podujatí seriálu majstrovstiev sveta na nemeckom okruhu Hockenheim a stal sa aj lídrom hodnotenia ...

HOCKENHEIM 20. júla (WEBNOVINY) - Brit Lewis Hamilton vyhral pre tím McLaren - Mercedes ďalšiu domácu veľkú cenu, keď triumfoval na 10. podujatí seriálu majstrovstiev sveta na nemeckom okruhu Hockenheim a stal sa aj lídrom hodnotenia šampionátu. Na Veľkej cene Nemecka, ktorá bola prvým podujatím druhej polovice sezóny, štartoval z 1. miesta a na rovnakej pozícii prišiel aj do cieľa. Hockenheim je domácim okruhom dodávateľa motorov pre McLaren Mercedesu. Hamilton vyhral druhú veľkú cenu v rade, pred štrnástimi dňami sa radoval v Silverstone. V 27. pretekoch kariéry sa dočkal ôsmeho prvenstva, štvrtého v sezóne. Na 2. mieste skončil Nelson Piquet junior z tímu Renault, pre ktorého je to životný úspech. Brazílsky syn slávneho otca doteraz zaznamenal iba jedno bodované umiestnenie, keď bol siedmy vo Francúzsku. Tretí skončil ďalší Brazílčan Felipe Massa na Ferrari. Hamilton sa v hodnotení šampionátu odpútal od dvojice Ferrari, s ktorou sa pred Veľkou cenou Nemecka delil o prvú priečku. Po Hockenheime vedie o 4 body pred Massom a o sedem pred Kimim Räikkönenom, ktorý skončil v nedeľu šiesty. Ferrari aj naďalej suverénne vedie v hodnotení Pohára konštruktérov. V prvých zákrutách Veľkej ceny Nemecka si Hamilton bez problémov udržal svoju pole position z kvalifikácie, o 2. priečku zviedli veľký boj Massa s Kovalainenom. Napokon zo súboja vyšiel úspešnejšie jazdec Ferrari. Štart najlepšie vyšiel Poliakovi Robertovi Kubicovi na BMW Sauber, ktorý sa dostal o tri priečky vyššie na štvrtú, naopak majster sveta Kimi Räikkönen si pohoršil o jedno miesto a bol siedmy. Na trati bol minimálny priestor na predbiehanie, Hamilton sa svojim súperom vzďaľoval. K veľkým súbojom dlho nedochádzalo, poradie nemenili ani prvé boxy, jedine Räikkönen si rýchlosťou práce mechanikov polepšil a poskočil na 5. pozíciu. V 35. kole sa zlomil záves ľavého zadného kola Timovi Glockovi, jeho toyota sa nárazom do betónového múru rozbila a na trať musel vyjsť safety car, čím sa rozostupy v štartovom poli zmazali. Takmer všetci piloti spomalenie pretekov využili na návštevu boxov, vedúci Hamilton však k mechanikom nezašiel, na čo neskôr takmer doplatil. Po piatich kolá ch pobytu safety car na trati síce viedol, ale na rozdiel od konkurencie musel ešte ísť dotankovať a dokonca aj prezuť gumy a na trať sa v 50. kole vrátil až ako piaty. Chvíľu viedol Nick Heidfeld z BMW Sauber, v 54. okruhu začal jazdiť svoje prvé kolá na čele Nelson Piquet junior. Hamilton sa posúval dopredu, v 56. kole sa dostal cez dovtedy druhého Massu a o tri kolá neskôr v ľavotočivej zákrute predstihol aj Piqueta. V rovnakom čase vyhral súboj o 6. miesto Räikkönen nad Kubicom. Hamilton sa vzďaľoval Brazílčanovi z Renaultu, ten si musel dávať pozor, aby ho nedobehol krajan Massa. Pilot Ferrari jazdil takmer totožné časy ako Piquet a musel si dávať pozor ešte na atak domáceho Heidfelda. Poradie sa napokon do cieľa nemenilo. SITA