26. novembra 2009

Davydenko zobral Nadalovi šancu na postup

Španiel Rafael Nadal nepostúpi zo základnej B-skupiny dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 ...

LONDÝN 26. novembra (WEBNOVINY) - Španiel Rafael Nadal nepostúpi zo základnej B-skupiny dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). V predstihu o tom rozhodla stredajšia prehra dvojky svetového rebríčka s Rusom Nikolajom Davydenkom nasadeným ako šiestym za 108 minút 1:6, 6:7 (4).

Popoludní sa Švéd Robin Söderling sa stal prvým semifinalistom. Rozhodlo o tom víťazstvo pôvodne na Masters ani nekvalifikovaného severana v rovnakej B-skupine singlovej súťaže nad obhajcom trofeje Novakom Djokovičom zo Srbska za 98 minút 7:6 (5), 6:1.

Davydenko dominoval na víťazné údery 27:12

Koncentrovaný, úderovo istý a maximálne ofenzívny Davydenko si vo večernom zápase pred 17 500 divákmi strážil základnú čiaru, pristupovaním a zrýchľovaním eliminoval Nadalove topspiny a lifty. Vrtký Rus mal vynikajúci tajming, nepretržite tlačil Španiela do bezmocnej obrany, hral bez vážnejších výkyvov. Vo vstupnom geme síce povolil zhodu zo 40:15, ale náznak ohrozenia suverénne odvrátil. Na príjme si bekhendovým krosom vytvoril brejkbal a páska bol kruto proti Nadalovi - 0:2. Rus potvrdil únik forhendovým drajv-volejom a na záver piatej hry predviedol dva precízne zákroky vo vzduchu. Šiestu hru - na nulu - zavŕšil dvoma ukážkovými bekhendovými returnami, siedmu esom. V koncovke setu trvajúceho 28 minút získal výbušný Davydenko 10 fiftínov bez prerušenia.

V otváracom geme druhého dejstva Rus nevyužil brejkbal, v tretej hre premrhal dva a v piatej potreboval tri, ale už sa presadil, keď z hlbokej obrany postupne získaval prevahu v predmetnej výmene a Španiel napokon poslal forhend za. Nadal za stavu 2:3 ako returnujúci viedol sľubne 40:15, nespracoval však forhendový kros a inkasoval technicky zvládnutý bekhendový smeč. Neradoval sa ani po tretej šanci v tejto hre, ale od skóre 2:4 sa obdivuhodne vzoprel zdanlivo neodvratnému. Vlastným servisom preletel za minútu a pol a v ôsmom geme pri druhom brejkbale mohol povoliť priechod emóciám po dlhej výmene, v ktorej Rus už neudýchal bekhend. Španiel následne dokonca po prvý raz viedol - 5:4 a k tomu 15:0 na príjme. Publikum túžiace po zápletke sa chytilo, ale Davydenko tiež. Umlčal fanúšikov súpera sériou 2 získaných hier. Podával na zápas, zlyhal: Nadal vytiahol skvelý forhendový return druhého servisu a vzápätí podobný úder vo výmene.

Vo fantastickom tajbrejku si však Španiel predsa nevynútil pokračovanie, hoci viedol 2:1 s minibrejkom a ešte aj 3:2. Davydenko sa pri prvom mečbale oprel do forhendu, viac už nemusel. Na víťazné údery Rus vynikol 27:12, spáchal o 6 chýb viac (26:20). Zvládol 14 zo 16 útokov pri sieti.

Dvadsaťosemročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko vyrovnal v bilancii zo vzájomných duelov na 4:4, pričom všetky úspechy pochádzajú práve z "hardu". Potvrdil svoj nedávny triumf nad 23-ročným ľavákom z Malorky: 18. októbra vo finále šanghajského turnaja úrovne Masters 1000 zvíťazil za 123 minút 7:6 (3), 6:3. Vtedy dominoval na víťazné údery 25:4 (nevynútené chyby 26:14). V čínskom dejisku sa tým Rus dočkal satisfakcie za vlaňajšiu prehru zo súboja o trofej na Masters. Djokovičovi podľahol aj v pondelok v britskej metropole - po tuhom odpore a nie zaslúžene. Podľa vlastných slov na turnaji ťaží najmä z psychickej výhody všeobecne podceňovaného hráča. "Bez vonkajšieho tlaku hrám svoj najlepší tenis a vyhrávam. Najlepšie pre mňa asi je, keď odo mňa nikto nič nečaká. Vtedy prichádzajú aj turnajové víťazstvá ľahšie. Stále sa snažím svoju hru zdokonaľovať. Určite chcem v budúcnosti viac využívať volej na sieti," komentoval svojich 14 fiftínov proti Nadalovi z takýchto situácií Davydenko a dodal: "Dobrý nápad: kvalitný servis, prechod na sieť, presný volej - dodá to mnoho sebavedomia. Snáď mi to ešte niekedy prinesie veľa jednoduchých bodov, čo sa mi v minulosti veľmi nedarilo. Už mám 28 rokov, mal by som so sebou niečo robiť."

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal ešte má začiatkom decembra pred sebou veľkú výzvu v podobe barcelonského finále Davisovho pohára proti Čechom. Medzi elitou pri predchádzajúcich dvoch štartoch (2006, 2007) zhodne skončil v semifinále na rakete Švajčiara Rogera Federera. Vlani absentoval pre vleklé problémy s kolenami. Na MS má hrdina januárových Australian Open štatistiku 4:6, Davydenko 9:8. "Nepricestoval som do Londýna s najlepšími pocitmi a sebavedomím, ktoré by mi pomohlo vyhrať takéto zápasy. V rozhodujúcich momentoch, keď som mal zabrať, sa mi nedarilo, dopúšťal som sa chýb," priznal Nadal a komentoval aj niektoré sprievodné okolnosti: "Sezóna je na konci a navyše mi tento povrch veľmi nevyhovuje. Začiatok nasledujúceho roka mi snáď poskytne povrchy prijateľnejšie pre môj štýl hry. Samozrejme, že jedinou cestou k zlepšeniu je tréning a veľa práce. Chodím po nej celý svoj život. Motivácia mi nechýba," konštatoval Španiel.

Söderling z pôvodného náhradníka zaslúžene semifinalistom

Debutant na "výberovom" koncosezónnom turnaji pre najlepších v bodovaní Race Söderling sa medzi elitu zaradil dodatočne vďaka tomu, že Američan Andy Roddick minulý týždeň zrušil svoju účasť pre nedostatok prípravy po zranení kolena. Švéd sa však vôbec nezdráhal zamiešať karty prenikavým spôsobom.

Na favorizovaného zverenca Mariána Vajdu Djokoviča najmä v druhom sete akoby naplno doľahla nielen únava z pondelňajšieho večerného takmer tri hodiny trvajúceho prekonávania Davydenka v repríze vlaňajšieho šanghajského finále MS, ale aj nároky celej jesene. Po newyorských US Open nazbieral 22-ročný Belehradčan 19 triumfov z 20 zápasov a radoval sa z trofeje vo "federerovskom" Bazileji i parížskej hale Bercy na úrovni Masters 1000, teraz však spľasol a ešte sa bude obávať o prienik do víkendových vyraďovacích bojov. V piatok si zmeria sily s Nadalom, proti ktorému má citeľne negatívne skóre 6:14, ale vo dvoch ostatných dueloch nestratil ani set - naposledy pred necelými dvoma týždňami Pri Seine.

"Bol to z mojej strany veľmi dobrý zápas. Nezačal som pritom práve najpresvedčivejšie, ale v kritickej chvíli v tretej hre ma podržal servis a od siedmeho či ôsmeho gemu som už bol len lepší a lepší. Je to skvelé," rozplýval sa Söderling v prvej reakcii ešte na dvorci. Posledným Švédom, ktorý na šampionáte získal aspoň jedno víťazstvo v základnej skupine, bol pred desiatimi rokmi Thomas Enqvist. V sezóne 1997 sa medzi najlepších štyroch prebojoval Jonas Björkman. Druhý rok v rade a štvrtý z ostatných piatich sa osmička MS dostala aspoň do semifinále.

"Súper nemal čo stratiť. Je to jeho premiéra na Masters a zatiaľ má bilanciu štyri nula na sety. Absolútne si zaslúžil postup do semifinále. Myslím si, že zatiaľ je tu najlepším hráčom," cituje oficiálna stránka podujatia Djokoviča.

Tretí muž svetového rebríčka Djokovič ťahal proti Söderlingovi za kratší koniec vo všetkých tradičných štatistikách: na "winnery" podľahol rodákovi z Tibra citeľne 13:31, urobil o 1 nevynútenú chybu viac (24:23) a dal len 2 esá v porovnaní s 10. Švéd nespáchal žiadnu dvojchybu, pri jediných dvoch brejkbaloch proti nemu už v treťom geme zápasu sa zachránil dvoma priamymi bodmi z podania a potom pre istotu vypálil ďalšie dva nechytateľné servisy. Sám využil 3 brejkbaly z 8 takýchto možností a nevypomstilo sa mu, že za stavu 5:4 na príjme nezužitkoval skóre 40:0. V tajbrejku spadol z 2:0 na 2:3 s minibrejkom proti, keď ho v dôležitých momentoch zrádzal bekhend (najmä pri volejoch), ale z forhendu úradoval. Celkovo ťažil z ľahších nôh a presvedčivejšej aktivity. Srba zdolal po prvý raz - skóre zo vzájomných súbojov upravil na 1:5. Pred dvoma týždňami mu v Palais Omnisports vo francúzskej metropole podľahol vo štvrťfinále 4:6, 6:1,

4. Nadal 2 0 2 0:4 15:25 0
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Tabuľka A-skupiny:
1. Federer 1 1 0 2:1 17:12 2
2. Murray 1 1 0 2:1 15:11 2
3. Del Potro 2 1 1 3:3 27:31 2
4. Verdasco 2 0 2 2:4 28:33 0
Doterajšie výsledky: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút, Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút, Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút

Štvorhra:

B-skupina:
Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:3, 6:4 za 52 minút
Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14 (zápasový tajbrejk) za 109 minút

1. Kubot, Marach 2 2 0 4:1 24:20 4
2. Mirnyj, Ram 2 1 1 3:2 22:19 2
3. B. Bryan, M. Bryan 2 1 1 2:2 20:19 2
4. Dlouhý, Paes 2 0 2 0:4 17:25 0
Predchádzajúce výsledky: Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) - Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút, Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) - Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút
Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

1. Bhupáthí, Knowles 2 2 0 4:1 22:15 4 - istota postupu do semifinále
2. Fyrstenberg, Matkowski 2 1 1 3:2 21:18 2
3. Čermák, Mertiňák 2 1 1 2:2 18:19 2
4. Nestor, Zimonjič 2 0 2 0:4 15:24 0
Doterajšie výsledky: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút, František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) - Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 6:4 za 61 minút, Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 3:6, 6:3, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 76 minút