15. septembra 2009

Del Potro sa stal šampiónom US Open

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa už po šiesty raz v rade nestal víťazom mužskej dvojhry na US Open v New Yorku. Na tróne ho vystriedal mladý Argentínčan Juan Martin Del ...

AKTUALIZOVANÉ o 9:11 NEW YORK 15. septembra (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa už po šiesty raz v rade nestal víťazom mužskej dvojhry na US Open v New Yorku. Na tróne ho vystriedal mladý Argentínčan Juan Martin Del Potro, ktorý si pripísal prvý grandslamový titul v kariére. Vo veku 20 rokov a 355 dní sa stal piatym najmladším víťazom majstrovstiev USA v tenise v otvorenej ére.

Jednotka súčasnosti, ale aj histórie Federer v dramatickom pondelkovom finále podľahol nasadenej šestke Del Potrovi za 4:06 h 6:3, 6:7 (5), 6:4, 6:7 (4), 2:6 a nepridal na svoje bohaté konto 16. grandslamový titul.

Del Potro dlho vo finále len doťahoval náskok svojho favorizovaného súpera. Pred najväčšou tenisovou kulisou sveta - vyše 23 000 divákmi v hľadisku centrálneho dvorca Arthura Ashea prehral prvý set hladko 3:6. Bol dve loptičky od manka 0:2 na sety, ale aj dve loptičky od prehry za stavu 4:5 vo štvrtom sete, no napokon dokázal svoju hru vystupňovať a udržať na maxime dlhšie ako jeho protivník a po treťom premenenom mečbalu za stavu 5:2 v piatom sete sa tešil z premiérového grandslamového triumfu. Argentínčan zdolal fenomenálneho Švajčiara vôbec po prvý raz a vzájomnú bilanciu upravil na 1:6. "Mal som minulý týždeň pred sebou dva ciele - chcel som vyhrať US Open a byť ako Roger Federer. Titul som získal, ale ešte sa budem musieť zlepšiť, aby som bol taký veľký šampión ako on," uviedol počas slávnostného odovzdávania trofeje víťazný Del Potro. "Som taký rád, že som mohol zažiť tieto chvíle. Navždy zostanú v mojej mysli ako niečo výnimočné. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi priali, najmä krajanom z Argentíny," dodal pomedzi slzy šťastia nový šampión, ktorý by sa mal posunúť v rebríčku ATP zo súčasného šiesteho na piate miesto. To je pre neho zatiaľ kariérne maximum.

Federerových päť víťazných rokov na americkom "betónovom" grandslame je orámovaných dvoma prehrami s argentínskymi hráčmi. V roku 2003 ho v osemfinále zdolal David Nalbandian a teraz vo finále Del Potro. Ten sa stal šampiónom US Open ako druhý Argentínčan v histórii. V roku 1977 bol jeho veľkým predchodcom Guillermo Vilas. Del Potro je zároveň prvým neeurópskym víťazom grandslamového podujatia od roku 2004, keď sa na Roland Garros v Paríži tešil z celkového triumfu šokujúco iný argentínsky tenista - Gaston Gaudio.

Federer prehral v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center zápas po 40 víťazných dueloch v rade. V tomto roku stál 28-ročný brazilejský rodák vo finále všetkých štyroch podujatí "veľkej štvorky" a dosiahol polovičnú úspešnosť. Triumfoval na Roland Garros v Paríži a londýnskom Wimbledone, čo ho posunulo s 15 titulmi definitívne pred Peta Samprasa na prvé miesto v rebríčku najúspešnejších tenistov histórie. A to ešte na Australian Open v Melbourne nestačil rovnako ako teraz v New Yorku v piatich setoch na Španiela Rafaela Nadala. Federer si mierne zhoršil svoju famóznu finálovú grandslamovú bilanciu na 15:6. Takmer dvojmetrový Del Potro (198 cm) zaznamenal siedmy singlový titul kariéry, ale ten najcennejší. Prináleží mu zaň prémia 1,6 mil. USD a spolu so štvrťmiliónovým bonusom z prípravných turnajov v rámci US Open Series dovedna zinkasoval 1,85 mil. USD. Zdolaný Federer dostane prémiu 800 000 USD. "Mal som výborný štart a neskôr veľa šancí, ktoré som ale nevyužil. Súper sa postupne dostal do zápasu a v závere bol už pánom na dvorci. Nedá sa všetko vyhrať. Aj tak som maximálne spokojný s tým, čo som v uplynulých týždňoch a mesiacoch dosiahol. Mám za sebou krásne a úspešné leto," povedal v jednej z prvých reakcií Federer, ktorý sa stal pred necelými dvoma mesiacmi otcom dvojičiek: Myly Rose a Charlene Rivy. Federer sa mohol v prípade zisku šiesteho titulu z Flushing Meadows v rade stať nasledovníkom Američana Billa Tildena. Tomu sa to podarilo ešte v rokoch 1919 - 1925.

Finále:

Juan Martin Del Potro (6-Arg.) - Roger Federer (1-Švajč.) 3:6, 7:6 (5), 4:6, 7:6 (4), 6:2 za 246 minút

V úvode Federer vyťažil zo skúseností z veľkých finálových zápasov. Nervózneho súpera hneď v druhom geme brejkol, hoci na to potreboval päť pokusov a vzápätí zvýšil na 3:0. Del Potro mal v úvode značné problémy so svojím prvým servisom, ale aj s medzihrou, keďže skúsenejší súper mu strpčoval život častými zmenami rytmu a odvážnymi výpadmi pri sieti. Za stavu 5:2 a 40:0 mal Švajčiar pri podaní Argentínčana prvé tri setbaly, ale Del Potro konečne objavil prvé podanie a ešte znížil na 3:5. Štvrtý setbal však už 5-násobný šampión US Open bezpečne pri svojom servise premenil na zisk setu: 6:3 za 40 minút.

Rýchly brejk v úvode druhého setu Federer aj potvrdil na 2:0. Argentínčan stále nenachádzal recept na pestrú hru súpera a najmä na jeho strojovo čopované údery z bekhendu, z ktorých po nízkom odskoku loptičky takmer vôbec nedokázal zakončovať. Neskôr favorit viedol 3:1 a za stavu 5:3 a 30:0 bol pri svojom podaní dve loptičky od veľmi povzbudivého stavu 2:0 na sety. Potom však prišli dva momenty, ktoré postavili Del Potra na nohy. Najprv mu pri vyrovnaní na 30:30 pomohla milimetrová presnosť "jastrabieho oka" a vzápätí z hlbokej defenzívy vykúzlil famózne obhodenie po čiare. Argentínčan vyrovnal na 5:5 a o chvíľku už prvýkrát v zápase viedol. Federer posunul set do tajbrejku, no v ňom za stavu 3:3 urobil chybičku a minibrejk Del Potro neskôr potiahol k trom setbalom na 6:3. Švajčiar prvé dva odvrátil pri svojom servise, ale pri treťom si ho súper vychutnal nádherným krížnym forhendom do protipohybu - 7:5 a 1:1 na sety.

V treťom sete sa začali diať podstatné veci za stavu 3:3. Švajčiar opäť stratil podanie, pričom viedol 30:0, no potom prepol na najvyšší stupeň kvality a rebrejkom sa vrátil do setu. Za stavu 4:5 bol opäť Del Potro pod tlakom, lebo podával na udržanie v sete a nezvládol to. Z 0:30 síce po dvoch superúderoch z forhendu dorovnal na 30:30, ale bezprecedentnými dvoma dvojchybami v rade vzápätí doslova daroval súperovi tretí set - 4:6 a 1:2. V tom štvrtom najprv Del Potro za stavu 0:1 a 1:2 odvrátil dovedna tri brejkové možnosti súpera a následne sám zúročil na brejk slabšiu koncentráciu "Maestra", ktorý sa na nulu ´vyhádzal´ zo svojho servisu. Del Potro potom zvýšil na 4:2, no ani tento náskok mu nestačil. Federer súpera opäť brejkol a vyrovnal na 4:4. Za stavu 4:5 a 15:30 bol potom Juhoameričan pri svojom podaní konfrontovaný s blízkosťou možného konca zápasu, ale vyrovnal sa s tým majstrovsky. Podaním rýchlosťou 211 km/h najprv strelil eso a smrtiacim forhendom neskôr vyrovnal na 5:5. Vzápätí šiel Federer na podanie a po bizarnom priebehu, keď viedol 40:0, no tiež čelil dvom brejkbalom, sa ujal vedenia 6:5. Argentínčan čistou hrou vyrovnal na 6:6 a pokračovalo sa do druhého tajbrejku. A aj v ňom mal od začiatku navrch mladší z oboch finalistov. Del Potro viedol 3:0 aj 5:2, Federer znížil na 4:5, ale v nasledujúcich dvoch výmenách vyrobil nepochopiteľné chyby z forhendu a argentínsky dlháň získal poľahky koncovku štvrtého dejstva vo svoj prospech na 7:4.
Po tri a polhodine sa pokračovalo do piateho setu, ktorý už musel určiť víťaza. A Federer v ňom nezachytil nástup. Po ďalších zbytočných chybách pustil čoraz sebavedomejšieho súpera do vedenia 3:0 a to bol rozhodujúci rozdiel. Federer už nedokázal umne čeliť lavínovitým útokom súpera a prakticky do konca zápasu sa už len bránil. Keď Del Potro čistou hrou zvýšil na 5:2, Švajčiarov koniec bol už len otázkou času. Dva mečbaly pri svojom nasledujúcom servise ešte odvrátil majstrovsky, ale pri treťom sa už neubránil.