Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Desiatky krajín sa zaviazali k ochrane sťahovavého vodného vtáctvaNa nedatovanej snímke nový vtáčí druh - s odborným názvom Orthotomus chaktomuk, ktorý objavili vedci v kambodžskom meste Phnom Pénh.Zdieľať
Na nedatovanej snímke nový vtáčí druh - s odborným názvom Orthotomus chaktomuk, ktorý objavili vedci v kambodžskom meste Phnom Pénh. Foto: TASR/AP
Durban 8. decembra (TASR) - Desiatky krajín sa v sobotu na konferencii OSN v Juhoafrickej republike (JAR) dohodli na záväzku, že sa budú starať o sťahovavé vodné vtáctvo, ktoré ohrozuje zmena klímy a znečistené ovzdušie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


Na konferencii OSN v juhoafrickom meste Durban sa zúčastnili delegáti z krajín Európy, Afriky a strednej Ázie.

Dohodli sa na plánoch, ako lepšie chrániť vtáky, vrátane plameniakov menších a husí malých (nazývaných tiež husi pískavé/husi piskľavé).

Takzvaná Dohoda o ochrane africko-euroázijských druhov sťahovavého vodného vtáctva (AEWA) obsahuje aj desaťročný plán na ochranu vtákov pred chorobami a vplyvmi klimatických zmien a znečisteného ovzdušia.

Jacques Trouvilliez, výkonný tajomník pre AEWA, povedal pre agentúru DPA, že vtáky v oblasti Sahel (na južnom okraji púšte Sahara) a vo východnej Afrike budú v nasledujúcich rokoch obzvlášť zasiahnuté klimatickými zmenami.

Bola by to "katastrofa", keby počas migrovania nemohli nájsť dostatočné zdroje vody, upozornil Trouvilliez.

Chriašteľ zrkadlokrídly a potápnica bielohlavá boli tiež zaradené medzi druhy vtákov, ktoré si vyžadujú ochranu z dôvodu klimatických zmien a znečisteného ovzdušia.

Dohodu na konferencii, ktorá sa koná každé tri roky, podpísalo 77 krajín a Európska únia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na výstave v Satelite možno spoznať lietajúce autá Š. Kleina
<< predchádzajúci článok
KDH: Výmena v CDU je príkladom vnútornej demokracie

Desiatky krajín sa zaviazali k ochrane sťahovavého vodného vtáctva - diskusné fórum čitateľov