Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Dezignovaný alžírsky premiér chce vytvoriť vládu technokratovNový alžírsky premiér Núraddín Badawí vo štvrtok informoval, že chce vytvoriť inkluzívnu a technokratickú vládu. Zastúpenie v nej by mali mať aj mladí ľudia, ktorí ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Alžír 14. marca (TASR) - Nový alžírsky premiér Núraddín Badawí vo štvrtok informoval, že chce vytvoriť inkluzívnu a technokratickú vládu. Zastúpenie v nej by mali mať aj mladí ľudia, ktorí začiatkom februára spustili v krajine demonštrácie za politické zmeny.


Tento prísľub dezignovaného premiéra prišiel po tom, ako 82-ročný prezident Abdal Azíz Buteflika v pondelok oznámil, že nebude kandidovať na piate funkčné obdobie. Vyhlásil tiež, že zostane vo funkcii aj po 28. apríli, keď mu vyprší mandát. V úrade chce zotrvať do najbližších prezidentských volieb - tie boli vypísané na apríl, ale Buteflika ich odložil na neurčito.

Badawí bol za premiéra vymenovaný v pondelok, keď podal demisiu dovtedajší predseda vlády Ahmad Újahjá.

Dezignovaný premiér okrem toho naliehal na opozíciu, aby akceptovala ponuku na dialóg.

Podľa agentúry Reuters však poslanci a aktivisti, ktorí stoja na čele protestov proti súčasnému vedeniu krajiny a zasadzujú sa za zmeny, nie sú naladení na kompromis a nateraz rokovať nechcú.

Buteflika tvrdí, že ako hlava štátu sa bude usilovať o to, aby v Alžírsku nastala nová éra, ktorá by uspokojila nároky všetkých Alžírčanov.

Prezident Buteflika, v úrade od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brexit bez dohody podľa Deloitte dlhodobo zníži slovenský HDP
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Práce na západnom obchvate Prešova pokračujú podľa plánu

Dezignovaný alžírsky premiér chce vytvoriť vládu technokratov - diskusné fórum čitateľov