Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

18. novembra 2019

Bežecký pás alebo eliptický trenažér?Ktorý workout je najlepším "tukožrútom"? Kardio, samozrejme! Vedeli ste však, že dva najbežnejšie kardio stroje, bežiaci pás a eliptický trenažér, sa zameriavajú každý na iné svaly a ponúkajú odlišné výsledky?Zdieľať
Bežecký pás alebo eliptický trenažér?

Aby ste vedeli prijať informované rozhodnutie o tom, ktorý stroj by bol vhodnejší pre vás, je v prvom rade potrebné spoznať, na ktorých častiach vášho tela tieto dva stroje zapracujú.

 

V dnešnom článku sa budeme venovať výhodám, aj nevýhodám oboch strojov a dúfame, že vám uľahčíme prísť na to, ktorý z nich je pre vás vhodnejší.

 

Výhody bežeckého pásu

 

 • je univerzálny  - bežecký pás môžete použiť na chôdzu (pomalú alebo svižnú), beh, alebo šprint. Môžete tiež využiť možnosti nastavenia sklonu na zvýšenie odporu.
 • zapája vaše abdominálne (brušné) svaly  - beh vyžaduje zapojenie trupu a aktiváciu brušných svalov. To pomáha udržať vaše telo v rovnováhe a bráni v páde. Takže, ak bežíte povedzme 20 minút, váš trup je zapojený po celý čas. Pravidelným cvičením si ho posilníte, čím sa zlepší vaše držanie tela, tónovanie svalov a výdrž.
 • páli kalórie - beh 20 minút rýchlosťou 12 km / h vám môže pomôcť spáliť asi 200 - 300 kalórií. Bežecký pás vám odpáli tuk a pomôže schudnúť. Počet spálených kalórií závisí aj od vašej telesnej hmotnosti a stupňa použitého sklonu. Najlepšie je udržiavať pás na stúpaní najmenej 3 stupne a bežať striedavo (beh rýchlosťou 9 - 11 km/h jednu minútu a potom rýchlosťou 20 - 22/km/h počas 10 sekúnd).
 • prirodzený pohyb - chôdza a beh sú aktivity, ktoré robíme každodenne. Keď naskočíte na bežiaci pás, trvá to len pár sekúnd, kým si zvyknete na pohybujúcu sa platformu. A potom sa bude už cítiť prirodzene. Vďaka tomuto komfortu a ľahkému použitiu si bežecký pás rýchlo obľúbite.
 • dokonale zapojí spodnú časť tela - chôdza alebo beh na bežeckom páse sa zameriava na vaše lýtka, hamstringy, štvorhlavý sval, gluteálne, abdominálne a srdcové svaly. Je to skvelé cvičenie pre spodnú časť tela. Ak máte nadmerne nahromadený tuk v dolnej časti tela, beh na bežiacom páse vám ho pomôže účinne likvidovať.
 • zlepšuje zdravie srdca - rýchly beh a chôdza na bežiacom páse pomáhajú napumpovať srdcový rytmus a aktivujú pľúca, čo zlepšuje zdravie srdcových svalov a zvyšuje krvný obeh. Po určitej dobe už budete vládať bežať dlhý čas bez toho, aby ste si museli oddýchnuť. V skutočnosti budete vedieť robiť akékoľvek iné typy kardio cvičení bez toho, aby ste stratili dych.

   

  Áno, beh na bežiacom páse má mnoho výhod, ale je tu aj niekoľko mínusov, o ktorých by ste mali vedieť.

   

Nevýhody bežeckého pásu

 • nie je šetrný ku kĺbom - beh, alebo dlhotrvajúca chôdza na bežiacim páse môže zaťažiť kĺby, pretože absorbujú nárazy spôsobené nárazom vašich chodidiel na plošinu.
 • pracuje len spodné telo - chôdza alebo beh na bežiacom páse je skvelý workout pre spodnú časť tela. Ale iba to. Mohlo by sa to javiť ako cvičenie celého tela, ale ak sa nad tým zamyslíte, beh na bežiacom páse nezacieluje svaly hornej časti tela.
 • môže spôsobiť stratu svalovej hmoty - a to preto, že keď robíte kardio dlhšiu dobu, bunky začnú štiepiť bielkoviny (samozrejme po vyčerpaní glukózy a svalového glykogénu) a premieňajú ich na glukózu (prostredníctvom glukoneogenézy). A ak si nedoprajete po tréningu kvalitné bielkovinové jedlo a robíte silový tréning len alternatívne, stratíte svalovú hmotu. A to môže zhoršiť tonizáciu vášho tela.

   

  Znamená to, že by ste sa mali vyhýbať bežiacim pásom? Nie! Tu sú dôvody, kedy je bežecký pás užitočný.

   

Kedy sa rozhodnúť pre bežecký pás

 

 • keď chcete chodiť alebo behať  v rámci rozcvičovacej relácie pred začatím ďalších cvičení.
 • potrebujete stratiť "nánosy tuku" z dolnej časti tela. Používajte ho raz alebo dvakrát týždenne počas 20-30 minút na spaľovanie tukov a zahrňte aj silový tréning, aby ste zabránili strate svalov.
 • ste v rehabilitačnom programe a pomaly chodíte na bežeckom páse, ktorý pomáha posilňovať vaše svaly a kosti. Musíte byť pod dohľadom odborníka.
 • chcete behať, ale počasie to nedovolí
 • ste v strese alebo depresii, bežte na páse po dobu 15 minút pri rýchlosti 12 km / h.

   

Kedy sa bežeckému pásu vyhnúť

 • nedávno ste si poranili koleno alebo máte plantárnu fasciitídu alebo bolesti dolnej časti chrbta.
 • práve ste prešli operáciou srdca.
 • váš lekár vám ho neodporúča

   

   

  TIP č.1. Pokiaľ ide o bežecké pásy, našli sme článok, ktorý sa im venuje úplne dopodrobna. Nájdete ho tu: https://dodomacnosti.sk/bezecke-pasy/.

   

  TIP č.2. Pri behu na bežeckom páse dbajte na to, aby ste mali kvalitnú bežeckú obuv!

   

  A teraz poďme na eliptické trenažéry.

   

Výhody eliptického trenažéra

Výhody eliptického trenažéra

 

 • nízky dopad, šetrný ku kĺbom  - keď používate eliptický stroj, simulujete pohyb behu na lyžiach alebo stúpania po schodoch a vaše nohy neopúšťajú pedále. Vďaka tomu sú kolenné kĺby menej zraniteľné. Je to tiež dobrá alternatíva k joggingu alebo behu pre ľudí s bolesťou kĺbov v dôsledku artritídy. Keďže ide o cvičenie s nízkym dopadom, môžete vykonávať eliptické cvičenia aj ako súčasť cvičenia po pôrode cisárskym rezom.
 • workout pre celé telo  - eliptické stroje sa zameriavajú na svaly nôh, tricepsy, bicepsy, latissimus dorsi a váš trup. Celotelové cvičenie pomáha tónovať telo, posilňovať trup a zlepšovať rovnováhu.
 • páli kalórie  - v závislosti na vašich vlastných štatistikách (ako je hmotnosť a vek) môže cvičenie na eliptickom stroji spáliť asi 250 až 300 kalórií za približne pol hodiny.
 • ponúka aj reverzný pohyb - reverzné šliapanie môže byť efektívnym spôsobom zamerania sa na hamstringy

   

  TIP: Správny postoj na eliptickom trenažéri vám pomôže vyhnúť sa bolesti, ktorá sa môže prikradnúť, keď vaše telo nemá správne držanie. Nohy sú na pedáloch a ruky držia rukoväte pozdĺž stroja alebo na spodnej časti monitora, v závislosti od typu eliptického trenažéra. Určite si udržiavajte mikroohyb v kolenách a lakťoch a nezabudnite držať na pedáloch celé chodidlo. V žiadnom prípade nestojte na špičkách.

   

Nevýhody eliptického trenažéra

 • nespevňuje kosti - orbitrek nemá dopad na kosti a kĺby. A to je dobrá aj zlá správa
 • nie je tak dynamický - na bežiacom páse máte možnosti na nastavenie stupňa sklonu, čím môžete meniť odpor. Na eliptickom trenažéri je odpor minimálny.

   

Kedy sa rozhodnúť pre eliptický trenažér

 • liečite sa zo zranenia
 • ste vyčerpaní a musíte robiť cvičenia s nízkym dopadom
 • potrebujete kombináciu cvičenia dolnej a hornej časti tela

   

Kedy sa eliptickému trenažéru vyhnúť?

 • ak vám to váš lekár neodporúča

   

Bežecký pás alebo eliptický trenažér - pre ktorý sa rozhodnúť?

Rozhodnutie závisí od vášho zdravotného stavu a fitness cieľov. Oba stroje dokážu byť rovnako prospešné pri spaľovaní kalórií a pre kvalitný kardiovaskulárny tréning. Pre niektorých ľudí však eliptický systém ponúka výhody, ktoré bežecký pás nedokáže. Napríklad, ak ste náchylní na zranenia alebo máte problémy s pohybovým ústrojenstvom, eliptikál môže byť pre vás lepšou voľbou, pretože:

 

 • sprostredkuje kardio cvičenie bez toho, aby ste stresovali kosti a kĺby
 • redukuje riziko zranení počas cvičenia

   

  A na druhej strane, lepšie vám bude vyhovovať bežecký pás ak:

   

 • nie ste náchylní na zranenia alebo problémy s kĺbami
 • plníte konkrétny cieľ, napríklad tréning na preteky
 • chcete vybudovať silu gluteálnych svalov a svalov nôh

   

  Pokiaľ však vo vašom prípade ide len o potrebu pohybu a spaľovania kalóríí, je najlepšie zvoliť si stroj, s ktorým vás cvičenie bude baviť.

   

  Zdroj:

https://www.runnersworld.com/health-injuries/a23342043/treadmill-vs-elliptical/

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BuranoWski vydal nový singel Chceme viac
<< predchádzajúci článok
NOVEMBER89: Marta Kubišová vydáva novú kompiláciu Depeše

Bežecký pás alebo eliptický trenažér? - diskusné fórum čitateľov