Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2011

Diplomati EÚ pripravujú ďalšie sankcie voči SýriiMinistri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie pripravujú ďalšie sankcie voči predstaviteľom autoritárskeho režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Predbežnú dohodu v tejto ...Zdieľať
syria BRUSEL 14. novembra (WEBNOVINY) - Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie pripravujú ďalšie sankcie voči predstaviteľom autoritárskeho režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Predbežnú dohodu v tejto otázke v pondelok potvrdil britský šéf diplomacie William Hague, ktorý sa spolu s ďalšími ministrami zahraničia členských štátov EÚ zúčastňuje na rokovaniach v Bruseli. Nová séria sankcií sa má týkať ďalších 18 al-Asadových ľudí, ktorým únia zmrazí účty.


"Je dôležité, že EÚ zvažuje ďalšie opatrenia," proti sýrskemu režimu, myslí si Hague. Minister privítal aj víkendové stanovisko Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá Sýrii pozastavila členstvo v organizácii, až kým sa al-Asad s povstalcami a demonštrantami nedohodne na ukončení násilia. Šéf britskej diplomacie však nepriamo vylúčil podporu prípadnej vojenskej intervencii voči režimu v Damasku. Situácia je podľa neho "iná" a "dramaticky komplexnejšia" ako v prípade

Liga arabských štátov (LAŠ) v sobotu pozastavila členstvo Sýrii z dôvodu nedodržania podmienok dohody , ktorej cieľom je zastaviť násilie v blízkovýchodnej krajine. Lídri podmienil jej návrat do 22-člennej organizácie realizáciou záväzkov vyplývajúcich z dohody arabských krajín. Tá okrem iného obsahuje prepustenie politických väzňov, stiahnutie armády z obývaných oblastí, voľný pohyb pre médiá a začatie rokovaní s opozíciou.

LAŠ v sobotu taktiež vyzvala svoje členské krajiny na stiahnutie veľvyslancov zo sýrskej metropoly Damask. Sýria označila tento krok bloku za "ilegálne" konanie pod tlakom USA a západných krajín. Režim prezidenta al-Asada totiž výčitky zoskupenia odmieta ako neopodstatnené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarsko zrušilo emisiu pokladničných poukážok
<< predchádzajúci článok
SAP predstavil viacero softvérových noviniek

Diplomati EÚ pripravujú ďalšie sankcie voči Sýrii - diskusné fórum čitateľov