Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. novembra 2010

Dnes je Medzinárodný deň predčasne narodených detíDnešok je okrem Dňa boja za slobodu a demokraciu i Medzinárodným dňom nedonosených detí. Počet predčasných pôrodov totiž stále rastie a tento trend sa ...Zdieľať
inkubator Bez popisuFoto:Ilustračné foto SITA/AP BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Dnešok je okrem Dňa boja za slobodu a demokraciu i Medzinárodným dňom nedonosených detí. Počet predčasných pôrodov totiž stále rastie a tento trend sa nevyhol ani Slovensku. Podľa prednostky Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Univerzitnej nemocnice Bratislava Dariny Chovancovej bolo na Slovensku v roku 2009 až osem percent pôrodov pred ukončeným 37. týždňom, čo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedá klasifikácii predčasného pôrodu.


"V posledných rokoch sa materstvo presúva k straším vekovým kategóriám, čím aj riziká komplikácii v tehotnosti narastajú. Pokrok v medicíne spôsobil, že sa pre tehotnosť rozhodnú aj ženy, ktoré by sa vzhľadom k svojim zdravotným komplikáciám v minulosti pre materstvo nerozhodli," vysvetľuje dôvody predčasných pôrodov Chovancová. Ďalším faktorom sú podľa nej aj dostupné techniky asistovanej reprodukcie, pomocou ktorých sa počty detí narodených predčasne zvyšujú vzhľadom k častejšiemu výskytu viacpočetnej tehotnosti.

Medzinárodný deň nedonosených detí bol vyhlásený v roku 2009 Medzinárodnou nadáciou pre starostlivosť o novorodencov. Cieľom tejto udalosti bolo upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku nedonosených detí a získať podporu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Belgicko: Ryanair rozhneval pasažierov, zamkli sa v lietadle
<< predchádzajúci článok
Policajné hliadky na území Slovenska podľa krajov 17. november 2010

Dnes je Medzinárodný deň predčasne narodených detí - diskusné fórum čitateľov