Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. októbra 2017

Dokument o pôrodoch na Slovensku uvedú na festivale dokumentovCelovečerný debut Zuzany Límovej Medzi nami (2016), proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, dnes uvedie 18. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 16. októbra (TASR) - Celovečerný debut Zuzany Límovej Medzi nami (2016), proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, dnes uvedie 18. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Lístky na premiéru filmu o pôrodoch na Slovensku sa vypredali za jeden deň, festival preto pridáva ďalšiu projekciu v utorok 17. októbra. "Pre veľký divácky záujem sme sa rozhodli film zaradiť do programu o 20.45 v Kine Lumiére namiesto plánovanej projekcie víťazného diváckeho filmu," uvádza Jedensvet.sk.


Viac ako hodinový dokument odkrýva bežnú rutinu pôrodných sál a spochybňuje pôrod ako "najšťastnejší moment v živote ženy". Medzi nami (Before I Met You) zaznamenáva snahu žien udržať si vlastnú dôstojnosť a ponúka svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť. Doplňujú ich zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici a rozhovory s personálom. "V našich pôrodniciach sa radosti materstva môžu ľahko premeniť v opak. Izolované od svojich blízkych ženy zápasia s prísnym režimom, osamelosťou a ťažko pochopiteľnými praktikami," hovorí nezávislá novinárka a filmárka, ktorá odkryla svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť iba budúcim mamičkám.

Límová chce svojím filmom otvoriť verejnú diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého. "Veľmi by som si priala, aby sa v tejto diskusii prestala spoločnosť deliť na rôzne tábory, napríklad matky verzus zdravotníci alebo matky s pozitívnou skúsenosťou verzus matky so zlou skúsenosťou, pretože to nie je podstatné pre výsledok. Podstatné je to, aby všetci videli, že zmena je potrebná a bude dobrá pre každého, koho sa týka," uviedla pre TASR.

Na snímke, ktorú premietne festival v Rumunsku a uvidia ju tiež diváci v Taliansku, Česku i Chorvátsku, pracoval medzinárodný tím. K slovenskej režisérke sa pridala kameramanka Selina Becker z Nemecka a strihačka Morgana Tinebra z Talianska. O zvuk a hudbu sa postarali študenti VŠMU a snímku konzultovali filmári z celého sveta. "Medzinárodný tím filmu veľmi pomohol, naša kameramanka nevie ani slovo po slovensky, dokázala v priestore pozorovať, ale nerozumela tomu, čo je povedané, tým pádom si všímala úplne iné veci ako ja. Strihačka bola spočiatku presvedčená, že toto sa deje iba v postkomunistických krajinách a potom v procese práce na filme zistila, že aj v Taliansku existujú fóra, kde riešia ženy túto tému," komentovala 33-ročná dokumentaristka a matka genézu filmu, ktorý produkovala medzinárodná škola ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane. "Téma sa týka celej spoločnosti, nielen žien a ich detí. Pôrodnica je výkladná skriňa nemocnice, ak toto je naša výkladná skriňa, myslím, že by sme mali porozmýšľať," uzavrela Zuzana Límová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nominácie na ocenenie Roma Spirit 2017 sú známe
<< predchádzajúci článok
Spievankovo videlo počas prvého víkendu vyše 28.000 divákov

Dokument o pôrodoch na Slovensku uvedú na festivale dokumentov - diskusné fórum čitateľov