09. mája 2011

Dôležité body tímu Red Bull Škoda na pretekoch v Sardínii

Tretie preteky šampionátu SWRC, ktoré hostil taliansky ostrov Sardínia a šli sa rovnako ako predošlé dva na šotoline, priniesli dôležité body tímu Red Bull Škoda pre ďalší vývoj seriálu. Juho ...

rally sardinia BRATISLAVA 9. mája (WBN/PR) - Tretie preteky šampionátu SWRC, ktoré hostil taliansky ostrov Sardínia a šli sa rovnako ako predošlé dva na šotoline, priniesli dôležité body tímu Red Bull Škoda pre ďalší vývoj seriálu. Juho Hänninen skončil druhý, Hermann Gassner piaty. Celkovo patrí Hänninenovi v SWRC štvrtá priečka a je len štyri body za vedúcim Tänakom, Gassner je piaty.

Teploty okolo 23 stupňov, ľahký vietor, takmer jasná obloha - ideálne súťažné podmienky panovali po všetky tri súťažné dni Rally Sardínia. Piloti tímu Red Bull Škoda hľadali správny rytmus v prvých štyroch rýchlostných skúškach prvej etapy. Až piata rýchlostná skúška priniesla vytúžený posun k lepším časom. Hänninen bol prvýkrát najrýchlejší a tempo si udržal až do konca piatkovej etapy. Tú zakončil na treťom mieste so stratou 18 sekúnd na druhého Prokopa a ďalších 25 sekúnd na vedúceho Tänaka (obaja na Forde). Hermann Gassner išiel celú druhú polovicu iba s pohonom prednej nápravy a nabral stratu viac ako siedmich minút.

V sobotu dotváralo úchvatnú atmosféru druhej etapy množstvo natešených divákov na trati. Sobotňajšie porcie šiestich eresiek začali pre oboch pilotov Red Bull Škoda tímu snahou o vylepšenie pozícií. Juho Hänninen k tomu zvolil úplne odlišné nastavenie auta oproti piatku tak, aby podvozok nebol tak "tvrdý". Situácia Hermanna Gassnera bola o trochu zložitejšia, kvôli strate niekoľkých minút. Z dôvodu absencie pohonu zadnej nápravy nemalo zmysel púšťať sa do veľkého rizika. Juho opäť dokázal, že jeho druhé dni bývajú na súťažiach úspešnejšie a vďaka trom vyhratým rýchlostným skúškam sa posunul na celkové druhé miesto a vylepšil svoje postavenie z piatku. Strata na vedúceho Tänaka predstavovala pred nedeľňajším záverečným dňom 49 sekúnd. V poradí šiesty Gassner strácal viac ako 11 minút.

Nedeľné záverečné štyri rýchlostné skúšky o dĺžke 65 kilometrov priniesli mohutný finiš Juho Hänninena. V druhej RS nabehol na vedúceho Tänaka dokonca 20 sekúnd, na víťazstvo to však nestačilo, hoci bol Juho v nedeľných skúškach dvakrát najrýchlejší. V cieli bol Hänninen druhý o 27 sekúnd za Tänakom, Gassner finišoval na piatom mieste.
Juho Hänninen Rally Sardínia komentuje: „V piatok sme nezvolili úplne správne nastavenie, podvozok bol dosť tvrdý, bohužiaľ sme s tým museli vydržať celú etapu. Na sobotu sme nastavenie auta zmenili a to sa vyplatilo. S autom sme boli spokojní, čo platilo aj pre nedeľu. V každom prípade Tänaka išiel výborne, naše druhé miesto je pre vývoj šampionátu ďalším dobrým vkladom. Tešíme sa do Grécka, kde sa pokúsime o tohtoročné premiérové víťazstvo.“

Hermann Gassner neskrýval sklamanie, ale celkovo hodnotil súťaž pozitívne: „Určite sme mohli pomýšľať na lepšie umiestnenie, nebyť piatkovej jazdy iba s predným náhonom. Na nespevnenom povrchu sme tým boli v obrovskej nevýhode. Došli sme však do cieľa na piatom mieste, ktoré sa počíta. Nazbierali sme veľa cenných skúseností do budúcnosti a už sa tešíme na Acropolis.“

Program Red Bull tímu pokračuje v polovici júna (16. – 19.) legendárnou gréckou Rally Acropolis a predstavia sa na nej obe tímové posádky.