Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Dolnorakúska pobočka FPÖ bola terčom podpaľačského útokuNa archívnej snímke Udo LandbauerZdieľať
Na archívnej snímke Udo Landbauer Foto: Wikipedia
Sankt Pölten 12. augusta (TASR) - Skupina štyroch osôb zaútočila v noci na pondelok zápalnými fľašami na pobočku pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v Sankt Pöltene, hlavnom meste spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. Požiar v skladovom priestore sa však podarilo rýchlo uhasiť, uviedla tlačová agentúra APA s odvolaním sa na vyjadrenie policajného hovorcu.


Krajinský predseda FPÖ Udo Landbauer medzitým odsúdil tento "cielený podpaľačský útok" ako prejav "politickej nenávisti a hrubého násilia".

Maskovaní páchatelia sa podľa neho pokúsili pomocou tzv. Molotovových kokteilov "podpáliť celú budovu", pričom "rátali aj s obeťami na životoch". V priestoroch pobočky totiž v predvolebnom období pravidelne nocujú jej pracovníci a navyše mohli byť ohrozené aj susedné domy. Landbauer odsúdil tento čin aj ako "útok na demokraciu".

Generálny tajomník FPÖ Christian Hafenecker opísal skupinu útočníkov ako "štvoricu ľavicových extrémistov". Položil pritom otázku, "ako ďaleko sú pripravení zájsť takíto anarchisti", ktorí sú podľa neho "podporovaní a chránení SPÖ (Sociálnodemokratickou stranou Rakúska), Zelenými a mimovládnymi organizáciami ako SOS-Mitmensch".

Incident zachytili bezpečnostné kamery, pričom podľa FPÖ na zverejnenom zázname vidieť aj to, ako si jeden z páchateľov "nedopatrením podpálil vlastné oblečenie". Skupina z miesta činu utiekla, dve osoby sa však neskôr vrátili, aby "dokonali dielo". Prípadnej ujme na zdraví zabránil "odvážny zásah" vodičky taxíka, doplnila samotná strana.

Prípadom sa zaoberá okrem kriminalistov aj dolnorakúsky Krajinský úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu.

Rakúsko sa pripravuje na septembrové predčasné parlamentné voľby v dôsledku májového rozpadu koaličnej vlády FPÖ a konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) na čele s vtedajším kancelárom Sebastianom Kurzom, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu nakrúteného tajne na španielskom ostrove Ibiza. Na ňom je zachytený dnes už bývalý predseda FPÖ Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavské letisko vybavilo v júli viac ako 331.000 cestujúcich
<< predchádzajúci článok
Sólymos: Do konca volebného obdobia máme pred sebou ešte veľké veci

Dolnorakúska pobočka FPÖ bola terčom podpaľačského útoku - diskusné fórum čitateľov