Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2006

Dopady globalizácie sú podľa Gašparoviča v rukách vedcovPraktické dôsledky univerzálnej globalizácie sú vo významnej miere v rukách vedcov a svetových stratégov. Uviedol to slovenský prezident Ivan Gašparovič počas svojho vystúpenia na pôde Ruskej ...Zdieľať

MOSKVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Praktické dôsledky univerzálnej globalizácie sú vo významnej miere v rukách vedcov a svetových stratégov. Uviedol to slovenský prezident Ivan Gašparovič počas svojho vystúpenia na pôde Ruskej ekonomickej akadémie Georgija Valentoviča Plechanova v Moskve, ktorej rektor Vitalij Vidjatin mu dnes udelil čestný doktorát. V poznatkovej, znalostnej a predovšetkým hodnotovej spoločnosti ide nielen o informácie, ale aj prostredie, v ktorom pôsobia, uviedol Gašparovič. V globalizujúcom sa svete je podľa slovenského prezidenta aj našou povinnosťou pomôcť človeku nielen zorientovať sa vo svete, ale aj v sebe samom.

V procese globalizácie musí ľudstvo čeliť starnutiu populácie, negatívnym dôsledkom pohybu intelektuálneho potenciálu, nárastu agresivity, neoverených koncepcií, povrchnosti a prudkým zmenám v etnickej, demografickej a sociálnej štruktúre. Svet vrátane Európy sa s tým nevie vyrovnať, dodal Gašparovič. Aj Slovensko hľadá východiská riešení existenčných problémov, dodal Gašparovič.

Európska únia (EÚ) bude naozaj európskou, až keď jej členom bude Ruská federácia, uviedol prezident Gašparovič pred predstaviteľmi akadémie. "Neviem, kedy sa to stane," dodal Gašparovič. Členstvo v EÚ vnieslo nové impulzy aj do spolupráce Slovenska s RF. Už aj z toho dôvodu, že rozšírenie únie aj naším pričinením posilnilo jej strategické partnerstvo s RF. Naše členstvo v EÚ teda posunulo význam slovensko-ruských vzťahov a vzájomný politický dialóg na kvalitatívne inú úroveň. Výsledkom takého úsilia je dohoda medzi EÚ a RF o posilnení spolupráce v oblasti ekonomiky, vo sfére slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, v oblasti vonkajších vzťahov a vo sfére výskumu a vzdelávania, uviedol slovenský prezident Ivan Gašparovič na pôde Ruskej ekonomickej akadémie G.V. Plechanova v Moskve.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Alicia Keys nesúhlasí s kritikou celebrít pomáhajúcich Afrike
<< predchádzajúci článok
Saddám Husajn sa vrátil pred súd v kauze genocídy Kurdov

Dopady globalizácie sú podľa Gašparoviča v rukách vedcov - diskusné fórum čitateľov