Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2019

Dopravný podnik Bratislava skončil za minulý rok po zdanení v strateIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: deutschebank.ge
Bratislava 20. septembra (TASR) – Dopravný podnik Bratislava (DPB) skončil za minulý rok po zdanení v strate 2,07 milióna eur. Hospodársky výsledok dopravcu pred zdanením za rok 2018 predstavoval pritom zisk 71.333 eur. Príčinou účtovnej straty bola podľa podniku odložená daň. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa DPB Adriana Volfová.


"Fungovanie spoločnosti, vzhľadom na dosiahnuté výsledky a zachovanie platieb od objednávateľa služieb (mesto Bratislava) v požadovanej výške, nie je ohrozené," podotkla hovorkyňa. Hospodársky výsledok bratislavskej mestskej firmy DPB pred zdanením v roku 2017 predstavoval stratu 54.254 eur a po zdanení stratu dva milióny eur.

Bratislavský magistrát pre TASR uviedol, že v strate 352.000 eur po zdanení za rok 2018 je aj mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). "Na tento výsledok mala vplyv generálna oprava turbíny a turbogenerátora, ktorá stála 1,05 milióna eur a z toho vyplývajúce prerušenie výroby elektrickej energie a výpadok na tržbách vo výške 408.000 eur," priblížil hovorca mesta Bratislavy Peter Bubla. Podotýka, že v prípade bratislavských mestských podnikov nejde len o účtovné zisky alebo straty. Nespokojnosť s ich fungovaním bola podľa hovorcu hlavným motívom, že vo všetkých mestských podnikoch prikročili k zmenám. "Dnes sú ich šéfovia aj predstavenstvá kompletne vyberané v transparentných výberových konaniach. Myslíme si, že hospodárenie týchto podnikov malo veľké rezervy a že sú schopné poskytovať vyššiu kvalitu aj objem služieb, ako je tomu v súčasnosti," poznamenal Bubla.

Nový šéf Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), kde je Bratislava majoritným akcionárom, Peter Olajoš pre TASR v júli povedal, že iba ten, kto nechce vidieť, nevidí, že BVS má obrovské problémy. Poukázal, že od roku 2015 vodárňam klesol rapídne čistý zisk zhruba z troch miliónov eur asi na 600.000 eur a odpisy majetku prevyšujú investície do majetku v priemere zhruba o štyri milióny eur ročne. "Z môjho pohľadu je preto najpodstatnejšie do roku 2022 BVS postaviť 'z hlavy na nohy', začať aplikovať normálne a medzinárodne vyskúšané štandardy manažmentu od predstavenstva až po 'posledného' zamestnanca," deklaroval.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavský kraj bude mať Inštitút regionálnej politiky
<< predchádzajúci článok
Taiwan a Kiribati prerušili svoje vzťahy, Peking tento krok ocenil