Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2006

DZURINDA: Návrat, populizmus, bezradnosť a frázy črtami programuNávrat, populizmus, bezradnosť a frázovitosť sú hlavnou charakteristikou programového vyhlásenia vlády Roberta Fica.Zdieľať
 Týmito slovami ho zhodnotil líder SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes vystúpil ako prvý v rámci rozpravy k vládnemu programu. Zároveň vyhlásil, že vláda a ani jej program nemajú dôveru SDKÚ-DS.

Počas takmer hodinovému prejavu vytkol programu nového kabinetu často aj všeobecnosť vo viacerých oblastiach. Konštatoval, že niektoré navrhované opatrenia vracajú Slovensko o niekoľko rokov späť a opúšťajú cestu reforiem. Ficovi v tejto súvislosti pripomenul, že on už nemusí občanom vysvetľovať potrebu uťahovania opaskov a nebude čeliť poklesu reálnych miezd, lebo Slovensko už má ťažké časy za sebou. O to však je väčšia zodpovednosť novej vlády. "Ťažko sa konštruuje, ľahšie sa deštruuje a Vy ste sa rozhodli pre deštrukciu," odkázal Dzurinda novému kabinetu.

Dzurinda sa venoval najmä kritike zmeny daňového systému aj Zákonníku práce. Väčšie zdaňovanie tzv. lepšie zarábajúcich označil za trest úspešných a vzdelaných ľudí. Zavedenie vyšších daní pre monopoly je podľa neho vyhrážkou, aby znížili ceny. Príkladom takto vydieraného podniku je napríklad Slovnaft, ktorý má znížiť ceny benzínu len aby neplatil vyššie dane. Podľa neho v konečnom dôsledku doplatia na takéto opatrenia najchudobnejší.

Programové vyhlásenie vlády je teda podľa Dzurindu aj právne otázne, ako aj asociálne. "Smer sa dostáva výrazne do protismeru voči svojim programovým tézam," povedal líder SDKÚ-DS a dodal, že Fico je "šikovný politik, ktorý z výhody urobí nevýhodu a nevýhodu dokáže prezentovať ľúbivo ako výhodu." Premiérovi Dzurinda pripomenul, že sa v programe vlády zaväzuje dodržiavať Maastrichtské kritériá a chce tiež zaviesť euro v roku 2009. Na základe deklarovaných sľubov je to však nemožné. "Buď to nemyslí poctivo s eurom alebo klame ľudí," odkázal Dzurinda Ficovi a označil ho za populistu. Jeho program je totiž len o rozhadzovaní peňazí na všetky strany bez toho, aby povedal odkiaľ na to zoberie. V každej oblasti, keď vláda nevie z čoho bude čerpať prostriedky, tak hovorí o viaczdrojovom financovaní, podotkol predseda SDKÚ-DS.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dzurinda podľa premiéra nečíta žiadne dokumenty (2. 8. 2006)nasledujúci článok >>
Jureňa navrhuje odvolať Správnu a Dozornú radu SPF
<< predchádzajúci článok
Obrat kartami Diners Club bol za polrok 510,9 mil. Sk

DZURINDA: Návrat, populizmus, bezradnosť a frázy črtami programu - diskusné fórum čitateľov

splachni sa2.8. 19:19:50