Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2019

Egytského prezidenta Sísího zvolili za predsedu Africkej únieEgyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívna snímka.Zdieľať
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Addis Abeba 10. februára (TASR) - Egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího zvolili v nedeľu za predsedu Africkej únie (AÚ). Stalo sa tak na jej dvojdňovom summite v Etiópii, informovala agentúra AP.


Sísí vyhlásil, že bude venovať pozornosť najmä bezpečnosti na africkom kontinente. "Sprostredkovanie a preventívna diplomacia zostane jednou z priorít Africkej únie," uviedol. Zdôraznil, že boj proti terorizmu si vyžaduje identifikáciu tých, ktorí ho podporujú a financujú a treba proti nim bojovať spoločne.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) však varovala, že Sísího predsedníctvo môže podkopať mechanizmy na podporu dodržiavania ľudských práv. AI pripomenula, že egyptský prezident počas svojho funkčného obdobia preukázal "šokujúce pohŕdanie ľudskými právami".

Sísí prebral predsednícky post v AÚ po rwandskom prezidentovi Paulovi Kagamemu, ktorý bol na jej čele jeden rok. Zameriaval sa hlavne na inštitucionálne a administratívne reformy.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v sobotu vyhlásil, že pokojné voľby v Konžskej demokratickej republike (KDR), Mali a na Madagaskare, mierové dohody v Južnom Sudáne a Stredoafrickej republike (SAR) a prímerie medzi Etiópiou a Eritreou sú známkami "vetra nádeje" na tomto kontinente.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V ruských mestách sa konali pochody rozhnevaných matiek
<< predchádzajúci článok
Maďarsko sa za desať rokov postavilo na nohy, tvrdí Orbán

Egytského prezidenta Sísího zvolili za predsedu Africkej únie - diskusné fórum čitateľov