Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Ekoaktivistke už povolili vstup do Poľska, bude protestný pochodHerec Arnold Schwarzenegger hovorí počas Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) 3. decembra 2018 v Katoviciach. - archívne fotoZdieľať
Herec Arnold Schwarzenegger hovorí počas Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) 3. decembra 2018 v Katoviciach. - archívne foto Foto: TASR/AP
Katovice 8. decembra (TASR) - Ekologické združenie Climate Action Network (CAN) v sobotu oznámilo, že jeho aktivistke Zanne Vanrenterghemovej povolili vstup do Poľska, ale pred tým ju zastavila pohraničná stráž na hranici Poľska s Českou republikou a ako dôvod uviedla nekonkretizované bezpečnostné hrozby.


Vanrenterghemová, ktorá podľa skorších výrokov poľských úradov predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť, organizovala minulý víkend v Bruseli veľký protest.

Združenie CAN zastrešujúce stovky ekologických organizácií z celého sveta uviedlo, že poľské úrady nakoniec dali aktivistke Vanrenterghemovej, pôsobiacej v Belgicku, povolenie, aby mohla pokračovať v sobotu ráno v ceste na konferenciu OSN o zmene klímy v Katoviciach.

Belgický veľvyslanec v Poľsku Luc Jacobs informoval, že poľská pohraničná stráž mu neposkytla žiadne podrobnosti o prípade, ale potvrdil, že Vanrenterghemovú pustili v noci na sobotu do Poľska.

CAN však nemá aktuálne správy o 12 ďalších ekologických aktivistoch, ktorých v posledných dňoch z Poľska deportovali alebo im tam zakázali vstup. CAN už v piatok protestovalo proti týmto deportáciám a označilo ich za "mimoriadne znepokojujúce".

Podľa environmentálnej skupiny 350.org sa medzi spomínanými 12 aktivistami nachádza šesť aktivistov z Ukrajiny, po dvoch z USA a Nemecka a po jednom z Kirgizska a Gruzínska.

Ochrancovia životného prostredia plánujú podniknúť v sobotu pochod cez Katovice, kde majú delegáti z takmer 200 krajín dvojtýždňovú konferenciu o zabrzdení klimatickej zmeny (COP24), napísala tlačová agentúra AP.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proti novele zákonníka práce protestujú v Budapešti tisíce Maďarov
<< predchádzajúci článok
Brexit môže stáť Čechov 55 miliárd Kč a stratu 40.000 pracovných miest

Ekoaktivistke už povolili vstup do Poľska, bude protestný pochod - diskusné fórum čitateľov