Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2007

EÚ a Čína zavedú systém kontroly čínskeho textilu



Európska komisia a Čínske ministerstvo zahraničného obchodu sa dohodli na zavedení systému spoločnej kontroly importu čínskeho textilu a odevov v roku 2008. Informoval o tom generálny tajomník ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Európska komisia a Čínske ministerstvo zahraničného obchodu sa dohodli na zavedení systému spoločnej kontroly importu čínskeho textilu a odevov v roku 2008. Informoval o tom generálny tajomník Asociácie textilného a odevného priemyslu SR Dušan Gajdúšek. Systém dvojitej kontroly bude na jednej strane sledovať vydávanie licencií na export v Číne a na strane druhej dovozy tovarov v Európskej únii (EÚ). Dohoda sa podľa Gajdúška vzťahuje na osem najcitlivejších z desiatich výrobkových kategórií podliehajúce memorandu o porozumení, ktoré limitovalo dovozy desať kategórií v období jún 2005 až december 2007. Kontrole budú podliehať tričká, pulóvre, pánske nohavice, blúzky, šaty, podprsenky, posteľná bielizeň a ľanová priadza.

I keď dovozy týchto tovarov budú podrobne monitorované, úroveň ich importu nebude podľa Gajdúška obmedzovaná. "Systém spoločnej kontroly predstavuje ďalší krok spolupráce medzi EÚ a Čínou pri zabezpečení hladkého prechodu k voľnému globálnemu obchodu s textilom a odevmi," uviedol v stanovisku Dušan Gajdúšek. Európska komisia príjme systém formálne v najbližších dňoch. Systém budú administrovať licenčné úrady v jednotlivých členských štátoch EU.

Návrh komisie podporila väčšina členských štátov vo výbore pre textil, vrátane SR. "Organizácie združujúce výrobcov v jednotlivých krajinách EÚ a Európska textilná a odevná organizácia sa významne angažovali v prípravnom procese a takýto výsledok vítajú," dodal Gajdúšek.

SITA



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Neďaleko slovenských hraníc zabil vlak troch železničiarov
<< predchádzajúci článok
Počet respiračných ochorení mierne vzrástol

EÚ a Čína zavedú systém kontroly čínskeho textilu - diskusné fórum čitateľov