Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2007

EÚ na konferencii OSN prijala kompromisný návrh o klímeEurópska únia v sobotu vyhlásila, že podporuje kompromisný návrh o budúcich rokovaniach, ktoré by mali viesť k novému globálnemu paktu v boji proti klimatickým zmenám. Problematické rokovania na ...Zdieľať


BALI 15. decembra (WEBNOVINY) - Európska únia v sobotu vyhlásila, že podporuje kompromisný návrh o budúcich rokovaniach, ktoré by mali viesť k novému globálnemu paktu v boji proti klimatickým zmenám. Problematické rokovania na konferencii OSN o zmene podnebia sa tak priblížili k riešeniu. Dvojtýždňová konferencia je poznamenaná tvrdým bojom medzi EÚ, ktorá lobuje za explicitné ciele v oblasti redukcie emisií skleníkových plynov do roku 2020, a Spojenými štátmi, ktoré tvrdia, že cieľové limity by sa mali stanoviť prostredníctvom dva roky trvajúcich rokovaní. Humberto Rosa, portugalský minister životného prostredia zastupujúci EÚ, delegátom na konferencii povedal, že kompromis sa podarilo vyjednať "v dobrej atmosfére kooperácie".


Úplnú dohodu však zablokovali výhrady Indie voči častiam textu a zasadanie za účasti všetkých delegátov bolo pozastavené. Čína taktiež obvinila OSN, že delegátov zvolala na hlasovanie o dokumente napriek tomu, že rozvojové krajiny ešte neoficiálne vyjednávali možné zmeny. Rozhovory o dokumente, ktorý predostrie agendu rozhovorov vedúcich k definitívnemu paktu, ktorý by mal vstúpiť do platnosti do konca roka 2012, prebiehali cez noc, v sobotu sa uskutočňujú dodatočné neplánované rokovania, keďže konferencia sa mala skončiť v piatok. K delegátom by sa mal v sobotu pridať generálny tajomník OSN Pan Ki-mun - a buď oznámiť začiatok rokovaní podľa "cestovnej mapy z Bali", alebo pomôcť predstaviteľom nájsť východisko zo slepej uličky. Najspornejšou otázkou znenia hlavného dokumentu, ktorý má vzísť z konferencie, bola snaha EÚ presadiť cieľ do roku 2020 znížiť emisie priemyselných krajín o 40 percent voči hodnotám z roku 1990. Indonézia ako hostiteľská krajina summitu navrhla, aby zo záverečnej deklarácie summitu pasáž o takomto záväzku vypadla.
SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pod lavínou v Západných Tatrách zahynuli dvaja skialpinisti
<< predchádzajúci článok
V prípade srbskej blokády Albánsko otvorí hranice s Kosovom

EÚ na konferencii OSN prijala kompromisný návrh o klíme - diskusné fórum čitateľov