Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2007

Mušarraf odvolal výnimočný stav, zmenil však ústavuPakistanský prezident Parvíz Mušarráf odvolal v sobotu kontroverzný, šesť týždňov starý výnimočný stav a plne obnovil platnosť ústavy, čím uvoľnil napäté vzťahy s opozíciou ako aj s ...Zdieľať


ISLAMABAD 14. decembra (WEBNOVINY) - Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf odvolal v sobotu kontroverzný, šesť týždňov starý výnimočný stav a plne obnovil platnosť ústavy, čím uvoľnil napäté vzťahy s opozíciou ako aj s medzinárodným spoločenstvom. Informoval o tom vládny hovorca. "Výnimočný stav je odvolaný," povedal hovorca pre agentúru AFP. "Prezident Mušarráf podpísal nariadenie na jeho odvolanie," dodal.

Mušarraf však v piatok opäť pozmenil ústavu, čím zvýšil legitimitu kontroverzného výnimočného stavu v krajine necelý deň pred jeho zrušením. Informovali o tom oficiálne zdroje. Ako uviedol generálny prokurátor Málik Muhammad Kajjúm, Mušarraf v piatok večer vydal nariadenie o dodatku k ústave, podľa ktorého vyhlásenie výnimočného stavu prezidentom nemusí schvaľovať parlament.


"Dodatky sa vzťahujú na procedúru prezidentských volieb, ďalšie súvisia so zriadením islamabadského najvyššieho súdu, prísahou sudcov a dôchodkovými výhodami pre sudcov, ktorí odmietli zložiť prísahu," vysvetlil Kajjúm. "Akékoľvek dodatky k ústave nepotrebujú ratifikáciu parlamentom," povedal. Kajjúm dodal, že výnimočný stav, ktorý vyhlásil Mušarraf 3. novembra, zrušia do soboty 13:00 (9:00 SEČ). Prezident zmenil ústavu už 21. novembra, keď vylúčil možnosť spochybniť platnosť výnimočného stavu pred akýmkoľvek súdom.
SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Auto zabilo aj dvojročného chlapca v kočíku
<< predchádzajúci článok
Pod lavínou v Západných Tatrách zahynuli dvaja skialpinisti

Mušarraf odvolal výnimočný stav, zmenil však ústavu - diskusné fórum čitateľov