Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2010

Europoslanci podporujú členstvo Islandu v EÚEurópsky parlament uvítal v stredu perspektívu Islandu ako možného nového členského štátu EÚ. Poslanci prijali uznesenie, v ktorom vyjadrili podporu ...Zdieľať
johanna sigurdardotti island Johanna Sigurdardóttiová Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 7. júla (WEBNOVINY) - Európsky parlament uvítal v stredu perspektívu Islandu ako možného nového členského štátu EÚ. Poslanci prijali uznesenie, v ktorom vyjadrili podporu rozhodnutiu lídrov EÚ zo 17. júna otvoriť rokovania s Islandom o členstve. Poslanci pritom zdôrazňujú, že kontroverzná téma vyplatenia odškodného britskej a holandskej vláde po páde islandskej banky Icesave sa musí vyriešiť bilaterálne. Islandu pripomínajú povinnosť vyplatiť vklady zahraničným klientom Icesave, pričom poukazujú na rozhodnutie EFTA Surveillance Authority z 26. mája. Islandskí občania v referende zo 6. marca ústupky voči Británii a Holandsku odmietli.

Island musí podľa EP skončiť s lovom veľrýb, pretože takéto konanie je v rozpore s právom únie a požadujú, aby stiahol všetky výhrady, ktoré predložil Medzinárodnej veľrybárskej komisii. Členstvo Islandu by podľa EP pomohlo únii zohrávať aktívnejšiu úlohu v arktickom regióne. Táto krajina so silnou demokratickou kultúrou je už teraz členom Schengenskej dohody, členom NATO a od roku 1973 má s EÚ dohodu o voľnom obchode.

Uznesenie EP tiež poukazuje na skutočnosť, že hoci Island už teraz dodržiava väčšinu zákonov EÚ (najmä v oblasti jednotného trhu), potrebuje ešte uskutočniť výraznú reformu v oblasti organizácie a fungovania finančného dozorného systému a spôsobov vymenovávania sudcov, vyšetrovateľova úradníkov najvyššieho súdu. S Islandom bude potrebné pred vstupom do EÚ viesť rokovania v oblasti poľnohospodárstva, rybolovu, daní, hospodárskej a menovej politiky a vonkajších vzťahov. Poukazuje aj na to, že podpora občanov Islandu v otázke vstupu ich krajiny do EÚ sa od leta 2009 znížila. Parlament preto vyzýva islandské úrady, aby uskutočnili verejné diskusie s občanmi o ich obavách.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Euro ustúpilo zo 7-týždňového maxima voči doláru
<< predchádzajúci článok
KALIŇÁK: Packa môže svoj odchod prehodnotiť

Europoslanci podporujú členstvo Islandu v EÚ - diskusné fórum čitateľov