Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2010

Európsky akciový trh oslabil, japonský posilnilEurópsky akciový trh v pondelok oslabil na takmer šesťtýždňové minimum. Klesli akcie ťažobných firiem v dôsledku pochmúrnejšieho ekonomického výhľadu. Objem obchodov však bol malý, ...Zdieľať
burza japonsko Foto: SITA/AP BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh v pondelok oslabil na takmer šesťtýždňové minimum. Klesli akcie ťažobných firiem v dôsledku pochmúrnejšieho ekonomického výhľadu. Objem obchodov však bol malý, keďže v USA mali štátny sviatok. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 oslabil o 0,3 % na úroveň 966,52 bodu, čo je najmenej od 25. mája. Objem obchodov však bol menší, ako je polovica 90-dňového priemeru. Medzi ťažobnými spoločnosťami, ktorých akcie oslabili, boli Anglo American, BHP Billiton a Rio Tinto, ktoré si odpísali 1,8 až 2,2 %. Na trhu pôsobili obnovené obavy z dvojitej recesie po zverejnení nepriaznivých makroekonomických údajov vrátane údajov o slabej situácii na americkom trhu práce a o spomalení čínskeho priemyslu. Podľa niektorých analytikov sú však najnovšie výpredaje prehnané. "V najbližších dvoch týždňoch budeme svedkami vysokých podnikových ziskov a mali by sme mať veľmi dobré ekonomické štatistické údaje z Nemecka a Francúzska, čiastočne aj v dôsledku oslabenia eura," povedal Bob Parker z banky Credit Suisse. O čínskej ekonomike poznamenal, že síce spomaľuje, ale na tempo rastu na úrovni 9 % z úrovne 12 %. Akcie spoločnosti BP posilnili o 3,5 % vzhľadom na nádeje na skoré vyriešenie problému úniku ropy z vrtu v Mexickom zálive. Pre určité obavy z toho, aké budú výsledky stresového testovania európskych bánk, oslabili akcie finančných firiem. Barclays, BNP Paribas a Banco Santander si odpísali 0,9 až 2,9 %.


Japonský akciový trh si v utorok napokon polepšil. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 0,8 % a uzavrel na úrovni 9 338,04 bodu. Širší index Topix získal 1,2 % a vzrástol na 847,24 bodu. Nikkei začal obchodovanie na úrovni 9 200 bodov, ale v priebehu dňa klesol o viac ako 1 % až na sedemmesačné dno 9 091,70 bodu. Keď sa však zmiernilo posilňovanie jenu a čínsky akciový trh začal rásť, hlavný tokijský index straty vykompenzoval vďaka tomu, že pôdu pod nohami opäť získali akcie japonských exportérov, ako je napríklad firma Canon Inc.

Na americkom akciovom trhu sa v pondelok neobchodovalo pre štátny sviatok, Deň nezávislosti.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kúpele Nový Smokovec v 1.Q so stratou 124 tis. eur
<< predchádzajúci článok
Rezort práce špekulácie RÚZ o zmluvách odmieta

Európsky akciový trh oslabil, japonský posilnil - diskusné fórum čitateľov