Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. februára 2012

Euroskeptik Klaus chce v únii Turecko, aby nastal rozruchČeský prezident Václav Klaus počas prvého dňa svojej návštevy v Turecku podporil snahy Ankary o vstup do Európskej únie. Prevažne moslimská krajina by podľa jeho slov do únie priniesla ...Zdieľať
turecko ANKARA 16. februára (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus počas prvého dňa svojej návštevy v Turecku podporil snahy Ankary o vstup do Európskej únie.


Prevažne moslimská krajina by podľa jeho slov do únie priniesla potrebný vzruch. Klaus v tejto súvislosti zároveň zastáva názor, že súčasná dlhová kríza v eurozóne "v žiadnom prípade" nemôže stáť Turkom v ceste do súčasného 27-členného bloku.

Vyhlásený euroskeptik taktiež opätovne skritizoval EÚ a označil ju za brzdiaci faktor českej ekonomiky. Praha sa preto chce orientovať na Turecko, ktoré by podľa neho iba ťažko dosiahlo rovnaké tempo hospodárskeho rastu, keby väčšina jeho vývozu smerovala do EÚ. Do nej sa Turci snažia dostať už takmer sedem rokov.

"Som si istý, že Európa potrebuje zmenu, potrebuje prebudiť, potrebuje, aby ňou niekto zatriasol. A vstup takej veľkej a dynamickej krajiny ako Turecko by to zatrasenie mohlo vyvolať," vyhlásil Klaus, ktorému sa jeho turecký náprotivok Abdullah Gül za tieto slová poďakoval.

Klaus sa následne vyjadril aj ku kríze v Sýrii. V tejto veci podporuje ambície Turecka vyriešiť politickú krízu v susednej krajine. "Čím je človek od tohto miesta ďalej, tým viac to vidí zjednodušenejšie," uviedol Klaus, ktorého cituje portál českého denníka MF Dnes.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finančnú správu podľa SaS zachvátil chaos a hrozí kolaps
<< predchádzajúci článok
Rusi vykrikovali na Putina: Dosť bolo diktatúry

Euroskeptik Klaus chce v únii Turecko, aby nastal rozruch - diskusné fórum čitateľov