Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2006

Evakuovaní sa napriek ohrozeniu vracajú pod sopku MerapiTisícky evakuovaných dedinčanov z okolia indonézskej sopky Merapi sa začali napriek hroziacemu nebezpečenstvu vracať do svojich domovov. Podľa úradov je úplne prázdny jeden z táborov pre 2 500 ...Zdieľať

MERAPI 18. mája (WN/SITA/AP) - Tisícky evakuovaných dedinčanov z okolia indonézskej sopky Merapi sa začali napriek hroziacemu nebezpečenstvu vracať do svojich domovov. Podľa úradov je úplne prázdny jeden z táborov pre 2 500 utečencov. "Tvrdili, že tu žijú ako vo väzení," povedal jeden z pracovníkov tábora. "Pokúšali sme sa ich nejako zabaviť, oni sa však vrátili, aby im ich domovy nevyrabovali."

Sopka, ktorá už niekoľko týždňov vyvrhuje z krátera kamene a v najbližšom okolí cítiť otrasy zeme, ohrozuje asi 29-tisíc ľudí. Indonézske úrady v sobotu vyhlásili v jej okolí stav ohrozenia. Doteraz najsilnejšiu sopečnú činnosť zaznamenali v stredu.

Sopka Merapi je 2 968 metrov vysoká a v súčasnosti je najaktívnejšia zo 129 činných sopiek v Indonézii. Pri jej poslednej erupcii v roku 1994 zahynulo 43 ľudí.

FOTO: SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Airbus A380 úspešne pristál na londýnskom letisku
<< predchádzajúci článok
Gašparovič daroval lotyšskej prezidentke Šatanov dres

Evakuovaní sa napriek ohrozeniu vracajú pod sopku Merapi - diskusné fórum čitateľov