Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

Exošetrovateľ sa v Nemecku odvolal proti doživotiu za vraždy pacientovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Berlín 11. júna (TASR) - Bývalý ošetrovateľ Niels Högel, ktorého minulý týždeň v Nemecku uznali za vinného zo zavraždenia 85 pacientov a odsúdili na doživotie, podal proti tomuto rozsudku odvolanie. Tlačová agentúra DPA to v utorok uviedla s odvolaním sa na nemenovanú súdnu hovorkyňu.


Högel bol obžalovaný zo zavraždenia 100 ľudí v rokoch 2000 - 2005, a to na klinikách v dolnosaských mestách Oldenburg a Delmenhorst. Krajinský súd v Oldenburgu však v 15 prípadoch nepovažoval jeho vinu za preukázanú mimo akejkoľvek pochybnosti. V súvislosti s ostatnými prípadmi uznal senát mimoriadnu závažnosť spáchaných zločinov, čím prakticky vylúčil možnosť predčasného prepustenia odsúdeného na slobodu po 15 rokoch, ako býva v Nemecku zvykom.

Samotný Högel sa priznal k zabitiu 43 pacientov.

V prípade, že bude Högelova žiadosť o prehodnotenie rozsudku prijatá, vyšší súd v Lipsku preskúma, či nedošlo k pochybeniam v súdnom konaní. Samotnou podstatou sa však zaoberať nebude a neočakáva sa preto ani predkladanie nových dôkazov.

Podľa DPA môže byť Högelov prípad označený za najväčšiu sériu vrážd v povojnových dejinách Nemecka. Bývalého ošetrovateľa odsúdili ešte v roku 2015 na doživotie za dve vraždy, ako aj za viacnásobný pokus o vraždu a ťažké ublíženie na zdraví. Z výsledkov preverovania ďalších podozrivých prípadov až neskôr vyplynulo, že bývalému ošetrovateľovi možno pripísať zodpovednosť za smrť niekoľkých desiatok ľudí.

Högel sa už dávnejšie priznal, že pacientom úmyselne spôsoboval kolaps predávkovaním liekmi, aby ich mohol následne oživovať a ukázať sa pred kolegami ako "hrdinský záchranca". Desiatky z nich sa však oživiť nepodarilo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesy SR: Problematika lesov je zneužívaná na politický boj
<< predchádzajúci článok
Európske burzy v utorok vzrástli, Dax si polepšil o 0,92 %

Exošetrovateľ sa v Nemecku odvolal proti doživotiu za vraždy pacientov - diskusné fórum čitateľov