Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júla 2007

Extrémne teplo usmrtilo v Európe najmenej štyroch ľudíExtrémne horúčavy, ktoré sužujú viaceré európske krajiny, si vo štvrtok a piatok vyžiadali najmenej štyri obete na životoch. V Rakúsku podľa zdravotníkov horúčava spôsobila tri úmrtia. Informovali ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Extrémne horúčavy, ktoré sužujú viaceré európske krajiny, si vo štvrtok a piatok vyžiadali najmenej štyri obete na životoch. V Rakúsku podľa zdravotníkov horúčava spôsobila tri úmrtia. Informovali o tom záchranári. V meste Graz našli vo štvrtok popoludní v parku mŕtveho 56-ročného muža, pravdepodobne bezdomovca. Muž, ktorý ležal na lavičke, bol pravdepodobne opitý a očividne dehydrovaný, uviedla miestna organizácia Červeného kríža. V tom istom meste vo štvrtok vo svojom byte skolabovala 80-ročná žena. Keď prišli záchranári, bola už mŕtva. Podľa záchranárov bolo v jej byte extrémne horúco. Horúčava spôsobila aj srdcový záchvat 83-ročného dôchodcu, ktorý zomrel vo svojom byte v Knittelfelde približne 30 kilometrov od mesta Graz. Podľa Augusta Bäcka zo štajerskej organizácie Červeného kríža všetky tieto tri úmrtia spôsobila horúčava. V Bulharsku, kde teploty dosahovali 40 stupňov Celzia, extrémne teplo usmrtilo najmenej jednu osobu a pre slabosť hospitalizovali ďalšie desiatky ľudí. Na juhu krajiny vypukli lesné požiare a v piatok tam v troch mestách vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Macedónska vláda vo štvrtok vyhlásila pre vysoké teploty mimoriadnu situáciu. Znamená to napríklad skrátenie pracovnej doby na šesť hodín denne. Mimoriadne opatrenia majú v krajine platiť najmenej 14 dní. V nadchádzajúcich dňoch totiž v Macedónsku očakávajú teploty až 44 stupňov Celzia. Nezvyčajne horúce počasie je hlavne na juhu krajiny. Ministerstvo zdravotníctva v piatok vyzvalo obyvateľov na opatrnosť a upozornilo, že pri horúčavách hrozí otrava jedlom. Zároveň vyzvalo na to, aby obyvatelia pili vodu iba zo známych zdrojov.

Srbská vláda pre vysoké teploty odporučila v čase od jedenástej do šestnástej hodiny pracovné prestávky. Mimoriadnu situáciu nevyhlásili, pretože srbské zákony nehovoria o horúčavách ako o dôvode na takýto krok. Uviedol to minister práce Rasim Ljajič. Dodal, že podľa zákona z roku 1972, ktorý je stále v platnosti, patria medzi prírodné katastrofy povodne a zemetrasenia ale nie horúce počasie. V súvislosti s požiadavkami na skrátenie pracovnej doby vláda uviedla, že sa tak môže stať iba na základe dohody odborov a zamestnávateľov, inak by čelila žiadostiam o kompenzácie. Množstvo štátnych aj súkromných podnikov však pracovnú dobu skrátilo.

V Grécku by mali extrémne horúčavy panovať do polovice budúceho týždňa. Na svojej internetovej stránke o tom informovala grécka rozhlasová stanica ERA. Na západe a severe krajiny sa majú teploty cez víkend vyšplhať na 41 stupňov Celzia a začiatkom budúceho týždňa až na 43 stupňov. Ministerstvo zdravotníctva pre vlnu horúčav vyhlásilo vo všetkých nemocniciach stav pohotovosti. Zdravotníci odporučili občanom, aby nosili klobúky a slnečné okuliare, pili veľa vody, jedli málo a vyhýbali sa alkoholu.

Teploty dosahujúce až 40 stupňov Celzia očakávali v piatok na väčšine chorvátskeho územia. Ako uviedla verejnoprávna chorvátska televízia podobné teploty by mali byť v krajine aj na budúci týždeň. Zdravotníci vyzývali, aby starší ľudia a deti v čase od desiatej do sedemnástej hodiny nevychádzali von. Zároveň upozorňovali, že denne treba vypiť aspoň dva litre tekutín.

V Českej republike bolo v piatok najhorúcejšie na južnej Morave, kde teplota dosahovala 35 stupňov Celzia. Meteorológovia očakávali, že v sobotu sa mierne ochladí na 32 stupňov a vzniknú búrky. Ako informoval na svojej internetovej stránke denník Lidové noviny, už v noci na piatok napáchala veterná smršť škody v južných Čechách. Povyvracala stromy a potrhala elektrické vedenie. Podľa energetikov vznikli škody za státisíce korún.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sprievodné podujatia detskej univerzity aj v SNG
<< predchádzajúci článok
Sup krúžiaci nad Bratislavou nebol fatamorgána