24. marca 2006

Fantastických 20 bodov A. Stoudemira pri jeho premiére

V NBA sa vo štvrtok všetka pozornosť sústredila na zápas vo Phoenixe, kde sa túžobne očakával návrat Amira Stoudemira do zostavy Suns po októbrovej operácii kolena. A jeho výkon bol veru vynikajúci. V ...

NEW YORK 24. marec (WN/SITA) - V NBA sa vo štvrtok všetka pozornosť sústredila na zápas vo Phoenixe, kde sa túžobne očakával návrat Amira Stoudemira do zostavy Suns po októbrovej operácii kolena. A jeho výkon bol veru vynikajúci. V zápase totiž stihol za 19 minút streliť 20 bodov a doskočiť 9 lôpt. Bol tak po boku Shawna Mariona najlepším strelcom tímu v zápase s Portlandom. O svojom "oddychovom" období povedal: "Bolo to naozaj ťažké. Boli dni, keď som mal pocit, že sa už túto sezónu nevrátim, v iné dni som si zase myslel, že môžem nastúpiť hoci aj zajtra." Phoenix strelil v prvom polčase 76 bodov, čo je najvyšší počet zo všetkých tímov NBA v tejto sezóne. V zápase tabuľkových susedov Západnej konferencie sa Memphis stretol s LA Clippers a dokonale využil výhodu domáceho prostredia. V dôležitom zápase v boji o play off strelil za domácich Eddie Jones 23 bodov, striedajúci Mike Miller pridal 21 bodov a 14 doskokov. Domáci Grizzlies si vybudovali náskok už v prvej štvrtine a ten im vydržal až do konca. Sú tak na dobrej ceste v tretej sezóne za sebou postúpiť do vyraďovacej časti súťaže. Eddie Jones však upozorňuje: "Ak sa začnete zamýšľať nad umiestnením v tabuľke, nesústredíte sa na taký samozrejmý cieľ, akým je výhra v zápase." New Jersey prišlo o dôležité víťazstvo s Houstonom v dueli, ktorý sa hral v Oklahoma City vzdialenom približne rovnako ďaleko od sídiel oboch tímov. New Orleans zjavne zostali myšlienkami po polčasovej prestávke v šatni a strelili v tretej štvrtine iba 10 bodov. Dovolili tak Houstonu otočiť vývoj zápasu vo svoj prospech. "Pôsobili sme v tretej štvrtine na ihrisku, akoby sme boli na prechádzke v parku," výstižne zhodnotil výkon svojho tímu tréner Byron Scott. V poslednej časti hry sa ešte snažili hráči Hornets niečo so zápasom urobiť, v konečnom účtovaní im však chýbal iba jeden bod na vyrovnanie sa svojmu súperovi. Najlepšími strelcami zápasu boli houstonskí Jao Ming a Rafer Alston, ktorí strelili po 22 bodov. Domáce prostredie nevyužil Dallas a prehral s Golden State prekvapujúco 121:122. Nepomohlo mu k víťazstvu ani 51 bodov Dirka Nowitzkého, pretože v tíme Golden State zažiaril Jason Richardson so 40 bodmi, ktorý strelil necelú sekundu pred koncom trojku s víťaznou príchuťou. O čase, kedy lopta opustila Richardsonove ruky, musel dokonca rozhodovať videorozhodca. Zatiaľ čo najlepší strelec Warriors označil svoj výkon za najlepší v kariére, Dirk Nowitzki bol po zápase veľmi sklamaný: "V prípade prehry je jedno, koľko bodov som strelil." Zraneniami sužovaný Dallas sa tak neukázal pred svojimi divákmi v najlepšom svetle, v prípade víťazstva mal totiž šancu prebrať vedenie v Juhozápadnej divízii od San Antonia. Doma prehral aj o play off bojujúci Utah, ktorý nestačil na Washington. Wizards tak vyhrali dôležitý prvý zápas ich najdlhšej série po ihriskách súperov v tejto sezóne. V poslednom zápase večera sa New Jersey potrápilo s Minnesotou, keď muselo v druhom polčase obracať nepriaznivý desaťbodový náskok súpera. Jason Kidd oslávil svoje 33. narodeniny 17 bodmi, a spolu s 21-bodovými Richardom Jeffersonom a Vincom Carterom sa tak zaslúžil o víťazstvo svojho tímu. Minnesota, ktorej streľba z trojbodovej hranice je v tejto sezóne žalostná (28 %), sa nepokúsila v prvých troch štvrtinách o trojbodový kôš ani raz.

New Jersey - Minnesota 86:82
Najviac bodov: R. Jefferson a V. Carter po 21, Kidd 17 - Garnett 24 (11 doskokov), Blount a M. Banks po 18, štvrtiny: 20:29, 20:21, 24:16, 22:16, 15 952 divákov

Memphis - LA Clippers 95:85
Najviac bodov: E.Jones 23, M. Miller 21 (14 doskokov), Gasol 15 - Brand 25 (11 doskokov), Cassell 21, Radmanovič 12, štvrtiny: 26:18, 17:18, 22:19, 30:30, 13 872 divákov

New Orleans - Houston 92:93
Najviac bodov: David West 14 (11 doskokov), Paul 13, P. J. Brown a R. Butler po 12 - Ming a Alston po 22, Juwan Howard 16 (12 doskokov), štvrtiny: 23:22, 31:23, 10:26, 28:22, 19 163 divákov

Dallas - Golden State 121:122
Najviac bodov: Nowitzki 51, Terry 29, M. Daniels 12 - J. Richardson 40, Dunleavy 21, Fisher 17, štvrtiny: 28:26, 26:31, 31:35, 36:30, 20 165 divákov

Utah - Washington 97:109
Najviac bodov: Boozer 30, Kirilenko 21, D. Williams 14 - Arenas 31, C. Butler a Jamison po 27, štvrtiny: 23:24, 18:26, 26:28, 30:31, 19 911 divákov

Phoenix - Portland 125:108
Najviac divákov: Stoudemire a Marion po 20, Barbosa 17 - Khryapa 22 (12 doskokov), Jack 20, T. Outlaw 14, štvrtiny: 40:34, 36:29, 24:15, 25:30, 18 422 divákov.

FOTO : SITA/AP