Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. januára 2019

Fanúšikovia Spartaka pôjdu už 45-krát darovať červeno-čírnu krvNa archívnej snímke prezident klubu Spartak Trnava Ladislav Kuna a generálny manažér Jozef Valovič.Zdieľať
Na archívnej snímke prezident klubu Spartak Trnava Ladislav Kuna a generálny manažér Jozef Valovič. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Trnava 24. januára (TASR) - Na posledný piatok v januári (25.1.) je naplánované 45. pokračovanie aktivity fanúšikov Spartaka Trnava – darovanie krvi. Popri ňom zbierkou pomôžu aj zariadeniu pre deti s autizmom v Hrnčiarovciach nad Parnou pri Trnave. Pripojiť sa môžu aj ďalší záujemcovia.


"Akcia darovania 'červeno-čírnej' krvi je pomenovaná po legendárnom hráčovi 'veľkej Trnavy' Lacovi Kunovi. V prvom a druhom roku boli tieto akcie organizované sporadicky, raz ako Halloweenska, potom Vianočná kvapka krvi. Aby si pravidelní darcovia mohli naplánovať svoje darcovstvo a prísť ako organizovaná skupina, už od roka 2009 je to vždy posledný piatok januára, apríla, júla a októbra, aby bol dodržaný predpísaný trojmesačný interval," informoval Štefan Horváth, sekretár občianskeho združenia Bíli Andeli.

Na odber do nemocnice chodia svojich priaznivcov podporiť aj zástupcovia hráčskej kabíny. "Krvou naplníme v prvom rade zásoby pre trnavskú nemocnicu, potom aj spádové nemocnice kraja v Galante, Piešťanoch či v Skalici a aj koncové nemocnice v Bratislave, napríklad Národný onkologický ústav, pretože tam sú liečení pacienti aj z nášho kraja," informoval vedúci lekár Národnej transfúznej služby Trnava Ján Šiška.

Časť krvi z tejto fanúšikovskej aktivity je venovaná aj konkrétnym ľuďom. V tomto prípade fanúšikovi Spartaka zo Šaštína-Stráží, 46-ročnému Rudolfovi, ktorý je pacientom v bratislavskom onkologickom ústave. "Za Spartakom cestuje nielen do Trnavy a po Slovensku, ale absolvoval aj výjazdy v Európe. Posledný víťazný zápas s Anderlechtom už nedopozeral kvôli ochoreniu celý, ale Spartak mu robil radosť celý rok," opísal jeho kamarát František.

Okrem krvi poskytnú fanúšikovia aj podporu občianskemu združeniu Na trati v Hrnčiarovciach nad Parnou. To založili rodičia detí s autizmom, chýbajú mu ešte finančné prostriedky na vybavenie a spustenie plnohodnotnej činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zmena v Kitzbüheli: Na Streife bude zjazd už v piatok, slalom v sobotu
<< predchádzajúci článok
Farkašová zlatá v slalome, Smaržová piata

Fanúšikovia Spartaka pôjdu už 45-krát darovať červeno-čírnu krv - diskusné fórum čitateľov