25. novembra 2009

Federer koncoročnou jednotkou, Del Potro v hre

Roger Federer bude po piaty raz v kariére koncoročnou jednotkou svetového rebríčka tenistov. Rozhodlo o tom Švajčiarovo utorňajšie víťazstvo 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút nad Britom Andym Murrayom v ...

LONDÝN 25. novembra (WEBNOVINY) - Roger Federer bude po piaty raz v kariére koncoročnou jednotkou svetového rebríčka tenistov. Rozhodlo o tom Švajčiarovo utorňajšie víťazstvo 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút nad Britom Andym Murrayom v základnej A-skupine dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena).

Federer od stavu 3:6, 2:2 získal 10 z 12 gemov. V úvodnom sete prehral na "winnery" 5:9 (a pripísal si len 3 body po vlastnom druhom servise), vo zvyšku okrúhleho 10. vzájomného duelu však mal na víťazné údery prevahu 26:11, takže celkovo 31:20. V nevynútených chybách bol akoby symbolicky istejší o jeden omyl (30:31). Švajčiar v druhom sete stratil jediný bod po svojom prvom podaní, v rozhodujúcom iba dva a suverénne v ňom obrátil z 0:1. Pomerom 6:1 získal aj nedeľňajšiu tretiu časť proti Španielovi Fernandovi Verdascovi. Utorňajší tretí mečbal premenil razantným obehnutým forhendovým returnom druhého podania, Britova bekhendová odpoveď spod kolien išla do siete. Murrayovi nestačilo 9

V úvodnom utorňajšom stretnutí A-skupiny singlovej súťaže zvíťazil Argentínčan Juan Martin Del Potro nasadený ako piaty nad sedmičkou "výberového" turnaja Verdascom za 144 minút 6:4, 3:6, 7:6 (1). Všetci štyria ešte môžu postúpiť do sobotňajšieho semifinále. Šampión z US Open 2009 Del Potro vyzve vo štvrtkovej repríze newyorského finále Federera, ktorého vtedy zdolal z nepriaznivého stavu 1:2 na sety. Domáci obranár Murray sa pri povzbudivom skóre 7:2 pokúsi revanšovať ľavákovi Verdascovi za päťsetovú osemfinálovú prehru z januárových Australian Open.

Dvadsaťosemročný bazilejský rodák Federer má v 2. kole Masters stále dokonalú bilanciu - momentálne už 8:0. Šampión zo sezón 2003, 2004 (zhodne Houston), 2006 a 2007 (v oboch prípadoch Šanghaj) sa pomstil Murrayovi za vlaňajšiu trojsetovú prehru, ktorá znamenala predčasnú cestu domov z MS. V bilancii z duelov s 22-ročným rodákom zo škótskeho Dunblane znížil na 4:6. Nadviazal na víťazstvo 6:2, 7:6 (8) z augustového cincinnatského semifinále. Po prvý raz slávil úspech v stretnutí, v ktorom s Britom prehral set.

Pätnásťnásobný grandslamový šampión Federer (tento rok Roland Garros a Wimbledon) sa stal po Čechovi Ivanovi Lendlovi (1985 - 1987, 1989) len druhým navrátilcom na koncoročný trón v histórii. Švajčiar držal žezlo v rokoch 2004 - 2007, vlani ho vystriedal Nadal. Podľa počtu silvestrovaní na vrchole sa Federer vyrovnal Jimmymu Connorsovi (1974 - 1978), šesťkrát bol koncoročnou jednotkou ďalší Američan Pete Sampras (1993 - 1998).

Del Potro premrhal náskok 5:2 v treťom sete, ale Verdasca napokon zdolal.

Na jeseň akosi uťahane pôsobiaci a zdravotne otázny 21-ročný hrdina septembrových newyorských grandslamových US Open Del Potro nepremenil mečbal na príjme v ôsmom geme rozhodujúcej časti, potom pri vlastnom podaní laxným nabiehaným bekhendovým krosom mimo dodal Verdascovi brejkbal a pykal. Ďalší mečbal na returne nevyužil Argentínčan v desiatej hre, v ktorej vyrovnával z 0:40 aj vďaka exkluzívnemu bekhendovému lobu. Sám položil v strednej fáze tohto dejstva základ náskoku 5:2, keď mu Španiel svojou prvou dvojchybou v celom dueli dodal náskok 40:0 a dlháň z Tandilu pri tretej šanci odvážne zastavil hru - Jastrabie oko potvrdilo jeho názor.

Vo vstupnom dejstve Del Potro unikol brejkom na 2:1 a odvrátil dve hrozby - zhodne esom - v desiatej hre po tom, ako už mal setbal. V druhej časti viedol v siedmej hre 30:0 na príjme, ale prehral tento gem i dva ďalšie. Celkovo však v utorok zahral solídnejšie - síce menej výbušne, ale s kontrolovanejšou agresivitou. Pohyblivejší a tvorivejší 26-ročný Madridčan Verdasco si doprial výraznejšie výkyvy, na raketu sa mu často vkrádala živelnosť, volil prehnane spontánne riešenia a jedna z ťažkých herných kríz ho zastihla v tajbrejku.

Na MS debutujúci španielsky ľavák síce dovedna zaznamenal o 9 víťazných úderov viac (34:25), ale pri hektickom výkone bol horší v nevynútených chybách (38:28). V bilancii zo vzájomných duelov klesol na 0:2. Pred troma rokmi na challengeri v Segovii podľahol Argentínčanovi 7:6 (3), 2:6, 6:7 (8). Na tohtoročných Australian Open Verdasco vyradil Brita Andyho Murraya, ktorého vyzve vo štvrtok, ale odvtedy ťahal za kratší koniec vo všetkých 13 konfrontáciách s členmi Top 10. Del Potro má po spomenutom životnom úspechu z USA skóre len 3:4, pričom o polovicu jeho prehier sa postaral skreč. Vo štvrtok sa v odvete za finále US Open stretne so Švajčiarom Rogerom Federerom, ktorý v nedeľu pripravil Verdascovi jeho prvý miestny nezdar 1:2. Argentínčan takisto pomerom 1:2 prehral s Murrayom.

"Vo finále US Open to bola odlišná situácia, iné podmienky. Musím proti Rogerovi zahrať ešte lepšie ako v New Yorku, ak chcem opäť uspieť," predznamenal Del Potro v súvislosti so štvrtkom. "Nepochybne ten dnešný triumf prospeje môjmu sebavedomiu. Podával som oveľa lepšie ako v nedeľu. V dôležitých okamihoch som bol veľmi koncentrovaný, najmä v tajbrejku," povedal Argentínčan.

"V tejto chvíli sú moje šance na postup zo skupiny veľmi malé," pripomenul Verdasco na úvod svojho hodnotenia zreteľný fakt a dodal: "Proti takýmto súperom nestačí hrať dobre - treba hrať dobre a v rozhodujúcich momentoch vynikajúco. Ja som však v takých fázach robil dosť chýb a on bol istejší. Preto som prehral. Samozrejme, vyrovnáva sa mi s tým o to ťažšie, že som najprv stiahol súperov náskok setu a potom aj manko 2:5 v treťom. Snažil som sa, ako sa len dalo. Bolo to veľmi tesné."

Dvojhra:

A-skupina:
Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Murray (4-V. Brit.) 3:6, 6:3, 6:1 za 118 minút
Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 6:4, 3:6, 7:6 (1) za 144 minút

Tabuľka A-skupiny:
1. Federer 2 2 0 4:2 32:22 4
2. Murray 2 1 1 3:3 25:26 2
3. Del Potro 2 1 1 3:3 27:31 2
4. Verdasco 2 0 2 2:4 28:33 0
Predchádzajúce výsledky: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút
Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Tabuľka B-skupiny:
1. Söderling 1 1 0 2:0 12:8 2
2. Djokovič 1 1 0 2:1 16:15 2
3. Davydenko 1 0 1 1:2 15:16 0
4. Nadal 1 0 1 0:2 8:12 0
Doterajšie výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút