29. januára 2006

Federerov siedmy grandslamový titul, druhý v Melbourne

Víťazom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) sa stal najvyššie nasadený Švajčiar Roger Federer. Svetová jednotka vo ...

MELBOURNE 29. januára (WN/SITA) - Víťazom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) sa stal najvyššie nasadený Švajčiar Roger Federer. Svetová jednotka vo finále zdolala prekvapenie turnaja, nenasadeného Cyperčana Marcosa Baghdatisa v štyroch setoch za 166 minút 5:7, 7:5, 6:0, 6:2 a pripísala si na konto siedmy grandslamový titul kariéry, po dvoch rokoch druhý na Australian Open . Po vyrovnaných a kvalitných úvodných dvoch setoch v závere toho druhého Federer definitívne zlomil odpor húževnatého súpera, keď po diskutabilnej loptičke z rakety 20-ročného Cyperčana premenil setbal. Bývalého najlepšieho svetového juniora strata setu a možno aj výrok empajrového rozhodcu rozladili natoľko, že v ďalších dvoch dejstvách už nebol svetovej jednotke rovnocenným súperom a uhral len len dva gemy. Napriek tomu dosiahol postupom do finále životný úspech vo svojej zatiaľ krátkej seniorskej kariére.

Dvadsaťštyriročný Federer predĺžil svoju famóznu finálovú bilanciu z turnajov Grand Slamu, keď v siedmich finálových pokusoch ani raz nezaváhal. Okrem šeku na 1 220 000 AUD si za 35. turnajový titul kariéry pripísal aj 200 bodov do rebríčka ATP Champions Race.

Dvojhra - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Marcos Baghdatis (Cypr.) 5:7, 7:5, 6:0, 6:2 za 166 minút

V prvých štyroch gemoch obaja tenisti výborne podávali, keď si vzali iba po jednom fiftíne. Potom mladý Cyperčan (až 54. v ATP Entry) brejkol svetovú jednotku ako prvý, ale vzápätí svoj servis neudržal a bolo 3:3. V druhej polovici prvého setu už obaja súperi predvádzali výborný tenis, hodný finále veľkého turnaja. Baghdatis napokon za stavu 5:5 využil menšiu indispozíciu súpera a pri Švajčiarovom podaní zvýšil na 6:5. Výborným servisom potom dotiahol set do úspešného konca, za 43 minút vyhral 7:5. Nenasadený finalista sa dostal na koňa a hneď na začiatku druhého setu šiel do vedenia 2:0. Federer sa vtedy trápil, robil nevynútené chyby a ani servis ho nepodržal. Silou vôle však vyrovnal na 2:2 a chytil sa. Súperi sa začali ťahať gem po geme až do záveru setu, keď Baghdatis nezvládol svoje podanie napriek tomu, že viedol 40:0. Sériou pokazených výmen sa napokon Švajčiar dostal k brejkbalu, ktorý využil po tesnom oute z rakety súpera. Cyperčan reklamoval dobrú loptu, no u empajrového rozhodcu nepochodil. Toto rozhodnutie ho rozladilo natoľko, že v ďalšom sete akoby stratil tenisovú silu a um, ktoré ho zdobili počas celého turnaja. Tretí set trval len 24 minút a Federer v ňom otrasenému súperovi nadelil ´kanára´. Baghdatis mal jediný brejkbal za stavu 0:4, ale nevyužil ho. Švajčiar zakončil set nechytateľným returnom z bekhendu. Suverenita svetovej jednotky pokračovala aj vo štvrtom sete. Federer viedol už 3:0, keď Baghdatis po jedenástich stratených gemoch konečne uhral hru. V závere však už nič prevratného na rozbehnutého súpera nevymyslel a za stavu 2:5 pri svojom podaní prepustil favoritovi hneď prvý mečbal.

FOTO : SITA/AP