20. mája 2007

Federerov triumf v Hamburgu, koniec série Nadala na čísle 81

Famózna séria španielskeho tenistu Rafaela Nadala víťazných zápasov na antuke sa skončila po vyše dvoch rokoch na čísle 81. Postaral sa o to svetový hráč číslo 1 Roger Federer, ktorý vo finále ...

HAMBURG 20. mája (WEBNOVINY) - Famózna séria španielskeho tenistu Rafaela Nadala víťazných zápasov na antuke sa skončila po vyše dvoch rokoch na čísle 81. Postaral sa o to svetový hráč číslo 1 Roger Federer, ktorý vo finále piateho turnaja série ATP Masters v nemeckom Hamburgu (dotácia 2 082 500 eur) zdolal Nadala v troch setoch za 114 minút 2:6, 6:2, 6:0. Nadal prehral na svojom obľúbenom sypkom povrchu po prvý raz od 8. apríla 2005, keď vo štvrťfinále turnaja vo Valencii nestačil na Rusa Igora Andrejeva. Dvojnásobný víťaz Roland Garros Nadal nevyužil šancu stať sa prvým tenistom v histórii, ktorý v jednom roku vyhrá všetky štyri najväčšie antukové turnaje: Monte Carlo, Rím, Hamburg a Paríž.

Nadal v jedenástom vzájomnom súboji s Federerom prehral iba po štvrtý raz (bilancia 7:4), tretíkrát vo finále niektorého z turnajov (bilancia 5:3) a prvýkrát na antuke. Federer si za 48. víťazný turnaj v kariére odniesol z Hamburgu prémiu 340 000 eur. V nemeckom prístavnom meste triumfoval švajčiarsky fenomén už po štvrtý raz (predtým 2002, 2004 a 2005).

Dvojhra - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 2:6, 6:2, 6:0 za 114 minút

V prvom sete sa švajčiarsky tenista iba hľadal. Kopil množstvo chýb, ktoré vyplývali zo zlého úderového tajmingu. Nadal bez problémov vzal svojmu veľkému rivalovi dvakrát podanie a za 40 minút vyhral set hladko 6:2. V druhom sete Federer zdvihol hlavu, hoci za stavu 1:1 a 15:40 pri jeho podaní to s ním vyzeralo zle-nedobre. Potom však 25-ročný bazilejský rodák predĺžil údery a začal naháňať 20-ročného Mallorčana po celom kurte. Vo štvrtom geme po prvý raz Nadala brejkol na 3:1 a nárast sebavedomia aj kvality hry potvrdil najmä suverenitou pri svojom podaní. Na 5:2 zvyšoval čistou hrou a set napokon vyhral 6:2, keď v ôsmom geme s množstvom skvelých úderov a herných situácií po druhý raz vzal Španielovi podanie a využil tretí setbal.
V úvode rozhodujúceho tretieho dejstva Federer čelil brejkbalu, ale výborným podaním napokon prvý gem zvládol. Vzápätí pridal brejk, ktorý napriek zvýšenej snahe súpera potvrdil pri svojom servise na 3:0. Dovtedy príliš defenzívne hrajúci Nadal sa totálnym prechodom do ofenzívy snažil ešte na rozbehnutého súpera niečo vymyslieť, ale už to nešlo. Pôsobil unaveným dojmom, jeho údery nemali potrebnú dĺžku a podanie razanciu. Aj španielski fanúšikovia v hľadisku štadióna am Rothenbaume, aj ľavoruký tenista už tušili, že sa blíži koniec jeho vyše dvojročného antukového kraľovania. Nadal napokon vyfasoval nepopulárneho "kanárika", keď Federer pri jeho podaní premenil hneď prvý