Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. novembra 2005

Filmová legenda bojuje za európsku kinematografiuSlávna francúzska herečka Jeanne Moreau počas návštevy Budapešti ozdobila desiate stretnutie prevádzkovateľov siete kín Europa Cinemas.Zdieľať
Do maďarskej metropoly prišla nielen podporiť európsku kinematografiu čeliacu záplave americkej kultúry. V rámci podujatia, na ktorom sa hovorilo práve o perspektívach európskych filmov i o poklese diváckej návštevnosti, uviedli v predpremiére aj najnovší film Francoisa Ozona Moje posledné dni (Le temps qui reste). Na jeho príprave sa zúčastnila aj Moreau. Za najlepší európsky filmový program ocenila domácu distribučnú spoločnosť Budapest Film, pričom sa stihla zúčastniť aj na konferencii ministrov kultúry.

Moreau pripomenula, že „zachovanie európskej kultúry je naším spoločným záujmom. Je to základ aj filmového umenia. Američania zabúdajú, že za svoje veľké štúdia môžu ďakovať vysťahovalcom z Európy.“ Kino považuje stále za dôležitú časť vlastného života. Neustále zdôrazňuje, že kultúra je dušou ľudstva a peniaze sú iba žalúdkom.
Konferencia Europa Cinemas približne s tristo účastníkmi sa venovala najmä budúcnosti a modernizácii kín, alternatívnym spôsobom predaja filmov, ale aj podpore európskej tvorby. Medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži združuje v 59 štátoch už 664 kín zameraných najmä na európske filmy, pričom súčasťou siete sú aj kiná v desiatich slovenských mestách. Program Európskej únie Media Plus poskytol na roky 2001 až 2006 na tieto účely 513 miliónov eur - čerpá ich 28 štátov, vrátane Slovenska.
Nové smery v európskej kinematografii predstavil v Budapešti prvý ročník festivalu mladých režisérov z trinástich krajín. Slovensko malo zastúpenie v koprodukčnom filme českého režiséra Petra Zelenku Príbehy obyčajného šialenstva so Zuzanou Šulajovou v jednej z hlavných úloh. Na festivale, ktorý sa dnes skončil, uviedli napríklad aj Tulipány Poliaka Jaceka Borcucha, Iný svet Španiela Alejandra Amenábara a tiež Možno áno, možno nie Taliana Stefana Chiantiho. 
Martin Benko

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gašparko a dvesto „zbojníkov“
<< predchádzajúci článok
Gwen Stefani prevalcovala Mariah Carey