24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

06. mája 2008

Fíni zdolali Nórsko až po predĺžení

O víťazovi prvého pondelňajšieho zápasu C-skupiny na hokejových majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe medzi Fínskom a Nórskom sa nečakane muselo rozhodnúť až v predĺžení, z triumfu 3:2 sa napokon ...

HALIFAX 5. mája (WEBNOVINY) - O víťazovi prvého pondelňajšieho zápasu C-skupiny na hokejových majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe medzi Fínskom a Nórskom sa nečakane muselo rozhodnúť až v predĺžení, z triumfu 3:2 sa napokon tešili Fíni. Tí sa ujali vedenia už v 2. min po presnom zásahu Jussiho Jokinena a všetko nasvedčovalo tomu, že zo severského derby vyjdú bez väčších problémov víťazne práve Suomi. Z omylu ich vyviedol v 5. min Morten Ask, ktorý prekonal gólmana Vehanena a vyrovnal na 1:1. V 15. min sa posadil na trestnú lavicu obranca Nórov Holos a Fíni v závere presilovky upravili na 2:1 Villem Peltonenom. Do kabín však oba kolektívy odchádzali za stavu 2:2, keď deväť sekúnd pred prvou sirénou využil presilovku o dvoch korčuliarov na strelenie gólu Anders Bastiansen. V ďalšom priebehu síce mali Fíni optickú prevahu, Grotnesa v bránke súpera sa im však nedarilo prekonať. Keďže sa do konca tretej tretiny skóre nezmenilo, muselo sa po druhýkrát na šampionáte predlžovať. Rozhodnutie prišlo v 63. min, keď sa do listiny strelcov zapísal Tuomo Ruutu a zabezpečil Fínom dva body. Nórov čaká v stredu duel proti Nemecku, Fíni si v rovnaký deň zmerajú sily so Slovenskom. Výsledok pondelňajšieho stretnutia v C-skupine na 72. hokejových majstrovstvách sveta v Kanade: C-skupina (Halifax): Fínsko - Nórsko 3:2 po predĺžení (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0) Góly: 2. J. Jokinen (N. Kapanen, Koistinen), 17. Peltonen (Selänne, M. Koivu), 63. T. Ruutu (M. Koivu, J. Jokinen) - 5. Ask (Roymark), 20. Bastiansen (Ask, Skroeder) Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář (ČR), Schütz (Nem.) - Kalivoda (ČR), Kiča (Ukr.) Zostavy: Fínsko: Vehanen - Niskala, Koistinen, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Jokela - Selänne, O. Jokinen, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen - Hyvönen, N. Kapanen, Pilström - Bergenheim, Hahl, Pyörälä Nórsko: Grotnes - Jakobsen, Holos, Trygg, Myrvold, Odegaard, Kaunismäki, Ryman - Skroeder, M. Hansen, Zuccarello Aasen - Holtet, Ask, Roymark - Olimb, Bastiansen, Spets - Nygard, Froshaug, K. Forsberg - Skadsdammen Aktuálna tabuľka C-skupiny: 1. Fínsko 2 1 1 0 0 8:3 5 2. Slovensko 1 1 0 0 0 5:1 3 3. Nórsko 2 0 0 1 1 3:8 1 4. Nemecko 1 0 0 0 1 1:5 0 Poznámka: počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase (3 body), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 bod), prehry v riadnom čase (0 bodov), skóre, body SITA