14. mája 2016

Fínom stačila jedna tretina. Francúzov zdolali 3:1

Na snímke uprostred fínsky hráč Leo Komarov, vpravo francúzsky brankár Cristobal Huet v zápase B-skupiny hokejových MS Francúzsko - Fínsko v Petrohrade 14. mája 2016. Foto: TASR/AP
Petrohrad 14. mája (TASR) - Fínski hokejisti potvrdili svoju účasť vo štvrťfinále MS sobotňajším triumfom 3:1 nad Francúzskom. O osude zápasu rozhodli tromi gólmi v druhej tretine a priebežne sa dostali na čelo "slovenskej" B-skupiny.

Francúzi nastúpia najbližšie v pondelok o 15.15 SELČ proti Kanade, Fínov vyzvú už v nedeľu v rovnakom čase slovenskí reprezentanti.

Fíni sa rozbiehali pomalšie, ale napokon našli správny rytmus a v druhej tretine si vybojovali "povinné" víťazstvo. Francúzsku defenzívu "načal" v 25. minúte presnou strelou Lindell a otvoril svojim spoluhráčom cestu za ďalšími presnými zásahmi. Po sérii zahodených šancí a neuznanom góle sa napokon Suomi dočkali v polovici stretnutia. V druhom telefonáte už platnosť Barkovho zásahu videorozhodca potvrdil a na 3:0 zvýšil päť minút pred koncom tretiny Laine. Fíni pokračovali v uvoľnenej hre a prvýkrát sa výraznejšie v obrane zapotili až v 51. minúte. Bellemare sa v presilovke o dvoch hráčov dobre zorientoval v predbránkovom priestore, no jeho zníženie si hlavný arbiter opäť musel overiť cez kameru. "Les Bleus" sa dostali v závere aj k hre bez brankára Quemenera, ktorý desať minút pred koncom vystriedal Hueta, no skóre sa už nezmenilo.

B-skupina (Petrohrad)

Francúzsko - Fínsko 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
53. Bellemare (S. Treille, Auvitu) - 25. Lindell (Granlund, Koivu), 31. Barkov (Laine, Jokinen), 35. Laine (Jokinen, Barkov). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Sidorenko (Biel.) - Fluri (Švaj.), Lhotský (ČR), vylúčení: 4:4 na 2 min ., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

zostavy:

Francúzsko: Huet (51. Quemener) - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, S. Treille - Y. Treille, Meunier, Perret - Desrosiers, Ritz, Claireaux - Bertrand, Lamperier, Berthon - T. da Costa

Fínsko: Koskinen – Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Ohtamaa, Kukkonen, Salmela – Laine, Barkov, Jokinen - Komarov, Koivu, Granlund – Pyörälä, Koskiranta, Aho – Pulkkinen, Lajunen, Pihlström