Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2006

Fínsko otvorí trh práce pre občanov nových členských krajínOsobitný výbor, ktorého vymenovalo fínske ...Zdieľať

HELSINKI 10. februára (WN/SITA/AFP) - Fínsko v piatok rozhodlo, že v máji otvorí svoj trh práce pre občanov 8nových členských krajín Európskej únie. Oznámila to vláda.

Osobitný výbor, ktorého vymenovalo fínske ministerstvo práce, "jednohlasne odporučil, aby Fínsko zrušilo prechodné obdobie", uvádza sa vo vyhlásení vlády, podľa ktorého opatrenie začne platiť v máji, dva roky po rozšírení únie o 10 štátov. Fínsko sa tak po Írsku, Británii a Švédsku stane štvrtou krajinou, ktorá umožní občanom nových členských krajín zo strednej a východnej Európy pracovať bez obmedzenia na jej území.

Občania Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska a Slovinska, ktorí mali záujem o prácu vo Fínsku, museli doteraz požiadať o pracovné povolenie. Toto mohli dostali, len v prípade, že o miesto, o ktoré sa uchádzali, nemali záujem obyvatelia Fínska. Opatrenie neplatilo pre občanov Cypru, Malty a "starých" členských krajín EÚ.

Európska komisia vyzvalo v stredu členské štáty pôvodnej pätnástky, aby od 1. mája otvorili svoje pracovné trhy pre 8 nových členov únie.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proti karikatúram Mohameda protestovalo vyše 25 000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Ďurkovského neteší, že bratislavské letisko má získať TwoOne