Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. januára 2018

FOTO a VIDEO: Krištáľové krídlo 2017 získalo jedenásť osobností SRJedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu večer na javisku Slovenského národného divadla (SND) prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2017.Zdieľať
Krištáľové krídlo 2017Na snímke laureáti ocenenenia Krištáľové krídlo zľava patológ Lukáš Plank, dirigent Rastislav Štúr, prezident Slovenskej asociácie poisťovní Vladimír Bakeš, redaktorka a moderátorka RTVS Dagmar Mozolová, neurochirg Juraj Šteňo, predsedníčka Správnej rady Nadácie Krištáľové krídlo Mária Vaškovičová , spevák a hudobný skladateľ Pavol Hammel, sochár Juraj Čutek, speváčka Celeste Buckingham a herec Tomáš Maštalír. Foto: TASR/Dano Veselský
 
Bratislava 22. januára (TASR) – Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu večer na javisku Slovenského národného divadla (SND) prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2017. V dvadsiatom prvom ročníku tohto prestížneho oceňovania bolo nominovaných celkom 29 osobností. O nových laureátoch rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár.

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia si prevzal Marek Machata, od narodenia je ťažko zdravotne postihnutý. Pôsobí v dvoch občianskych združeniach (OZ).
 

Na snímke Marek Machata, ktorý si prevzal Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia v Bratislave 21. januára 2018.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


V OZ Šport bez bariér podporuje mladých talentovaných športovcov, s OZ Imobilio stavia na Dlhých dieloch v Bratislave vzdelávacie, rehabilitačné a výskumné centrum pre ľudí s postihnutím bez pomoci štátnych dotácií.Ocenenie v kategórii Šport získal horolezec Peter Hámor, jediný Slovák, ktorý vystúpil na všetky osemtisícovky sveta. V máji 2017 zdolal poslednú chýbajúcu horu, v poradí štrnástu Dhaulágírí. Na osemtisícovkách bol 15-krát, ako jediný zdolal dvakrát Annapurnu, podľa mnohých najnebezpečnejšiu horu sveta. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte aj Korunu Zeme, čo sú výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.V kategórii Publicistika a literatúra si ocenenie prevzala redaktorka a moderátorka RTVS Dagmar Mozolová. Od marca 2014 vysiela Rádio Slovensko sériu jedinečných rozhovorov Encyklopédia spravodlivých. Tieto rozhovory viedla so Slovákmi, ktorí zachránili počas druhej svetovej vojny a holokaustu mnohých Židov. Zároveň nahrala aj sériu rozhovorov so zachránenými.
 

Na snímke redaktorka a moderátorka RTVS Dagmar Mozolová, ktorá si preberá Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra v Bratislave 21. januára 2018.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Za oblasť Hospodárstva patrí ocenenie Vladimírovi Bakešovi, ktorý úspešne vedie dve poisťovne na slovenskom trhu, Kooperatívu a Komunálnu poisťovňu. Obe patria do skupiny Vienna Insurance Group, spolu poisťujú 45 percent všetkých vozidiel na trhu. Bakeš súčasne stojí aj na čele Slovenskej asociácie poisťovní. 
 

Na snímke Vladimír Bakeš, ktorý si preberá Krištáľové krídlo za oblasť Hospodárstva v Bratislave 21. januára 2018. Bakeš úspešne vedie dve poisťovne na slovenskom trhu, Kooperatívu a Komunálnu poisťovňu. Obe patria do skupiny Vienna Insurance Group, spolu poisťujú 45 percent všetkých vozidiel na trhu. Bakeš súčasne stojí aj na čele Slovenskej asociácie poisťovní.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


V kategórii Hudba si ocenenie odnáša Rastislav Štúr, jeden z najvýraznejších slovenských dirigentov. Šéfdirigent Opery SND a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie v roku 2017 zaujal premiérou Pucciniho Triptychu. Jeho kolegovia o ňom hovoria, že je to dirigent s obrovským hudobným talentom a empatiou k umelcom.
 

Na snímke dirigent Rastislav Štúr, ktorý si preberá Krištáľové krídlo v kategórii Hudba v Bratislave 21. januára 2018. Štúr je jeden z najvýraznejších slovenských dirigentov. Šéfdirigent Opery SND a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie v roku 2017 zaujal premiérou Pucciniho Triptychu. Jeho kolegovia o ňom hovoria, že je to dirigent s obrovským hudobným talentom a empatiou k umelcom.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Speváčka Celeste Buckingham si odnáša ocenenie v kategórii Rock Pop Jazz. Je zástupcom mladej generácie slovenskej modernej populárnej hudby. V minulosti bola v USA nominovaná ako prvý slovenský umelec na objav roka v prestížnej ankete Radio Disney Music Awards a tiež ako prvý interpret prenikla do hitparády Mainstream Top 40 Indicator Chart americkej korporácie Billboard. V roku 2017 vydala piaty štúdiový album s názvom Bare.
 

Na snímke speváčka Celeste Buckingham, ktorá si preberá Krištáľové krídlo v kategórii Rock Pop Jazz v Bratislave 21. januára 2018.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Za oblasť Medicíny a vedy bol ocenený Lukáš Plank, ktorý vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení v SR. Toto centrum je súčasťou Ústavu patologickej anatómie LF UK a UN v Martine. Ním vedené laboratórium ako prvé na svete v roku 2017 zaviedlo vyšetrovanie mutačného stavu génu z krvi pacientov s pľúcnou rakovinou pomocou najcitlivejšej diagnostickej metódy BEAMing. Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie.
 

Na snímke vpravo minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker odovzdáva patológovi Lukášovi Plankovi Krištáľové krídlo za oblasť Medicíny a vedy v Bratislave 21. januára 2018. Uprostred chirurgička Mária Frankovičová.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


V kategórii Výtvarné umenie si krídlo prevzal sochár Juraj Čutek. V júni roku 2017 odhalili vo Viedenskej štátnej opere bustu opernej legendy Lucie Popp, ktorej je autorom. Odborníci na výtvarné umenie považujú jeho chápanie komornej plastiky, jej spracovanie z remeselnej, technickej, výtvarnej a ideovej stránky v rámci slovenského sochárstva za jedinečné.
 

Na snímke sochár Juraj Čutek, ktorý si prevzal Krištáľové krídlo v kategórii Výtvarné umenie v Bratislave 21. januára 2018. V júni roku 2017 odhalili vo Viedenskej štátnej opere bustu opernej legendy Lucie Popp, ktorej je autorom.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Ocenenie v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie získal herec Tomáš Maštalír, ktorý svoj herecký kumšt predviedol v divadelných predstaveniach aj v hranom filme. Vo filme Čiara stvárnil vodcu pašeráckej skupiny Adama. Je to výnimočný slovenský herec, ktorý by sa uživil so svojím talentom kdekoľvek na svete.
 

Na snímke herec Tomáš Maštalír, ktorý si prevzal Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie v Bratislave 21. januára 2018.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali hudobník Pavol Hammel a neurochirurg Juraj Šteňo. Spevák, skladateľ a gitarista Pavol Hammel založil v roku 1963 skupinu Jets, ktorá sa skoro premenovala na Prúdy. Prvú vlastnú skladbu Spievam si pieseň zložil v roku 1965. V decembri 1968 vydali Prúdy dnes už kultový album Zvoňte zvonky. Je spoluautorom slovenského rockového muzikálu Cyrano z predmestia, zložil hudbu k baletu Everest pre Slovenské národné divadlo. Na svojom konte má dnes viac ako 30 albumov a kompilácií. Patrí medzi popredné osobnosti slovenskej hudobnej scény.
 

Na snímke spevák a hudobný skladateľ Pavol Hammel, ktorý si prevzal Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla v Bratislave 21. januára 2018.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Profesor Juraj Šteňo je popredným odborníkom v oblasti neurochirurgie, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a donedávna dlhoročný prednosta Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB. Rozpracoval metódu mapovania nervových dráh elektrickou stimuláciou počas mikrochirurgických operácií v mozgovom kmeni. Vypracoval klasifikáciu nádorov mozgu v oblasti tretej mozgovej  komory, ktorá je celosvetovo prijatá.
 

Na snímke zľava ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník odovzdávajú neurochirurgovi Jurajovi Šteňovi Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla v Bratislave 21. januára 2018. V roku 2015 bol zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


Je autorom vyše 400 odborných publikácií a viac ako 600 prednášok po celom svete.  Bol ocenený Čestným uznaním Svetovej federácie neurochirurgických spoločností za rozvoj neurochirurgie v prospech ľudstva. V roku 2015 bol zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete.
 

Na snímke neurochirurg Juraj Šteňo, ktorý si prevzal Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla v Bratislave 21. januára 2018. V roku 2015 bol zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete.

Foto: TASR/Dano Veselský

 


„Dvadsiaty prvý ročník bol úžasný a takto to má byť. Vždy ten ďalší ročník má byť úžasnejší. Myslím, že stúpanie po špirále sme dodržali, že máme za sebou krásny ročník. Osobnosti, ktoré sme oceňovali, sú skutočne špičkový výkvet Slovenska. Slovensko má čo ponúknuť, takže budeme sa tešiť na ďalšie ročníky,“ povedal pre TASR predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VIDEO: Slovenské osobnosti si prebrali Krištáľové krídlo za rok 2016 (30. 1. 2017)
 Krištáľové krídlo za rok 2016 získalo dvanásť slovenských osobností (29. 1. 2017)nasledujúci článok >>
Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková jubiluje
<< predchádzajúci článok
Slovensko-rakúsky Ples susedov v Bratislave prispel k utuženiu vzťahov