07. októbra 2016

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov pred zápasom kvalifikácie ME 2017 hráčov do 21 rokov Slovensko - Bielorusko, 7. októbra 2016 v Myjave. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Myjava 7. októbra (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov triumfovali v piatkovom domácom stretnutí 8. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie nad rovesníkmi z Bieloruska 3:1. Víťaznú rozlúčku s Myjavou zabezpečil zverencom Pavla Hapala dvoma gólmi Pavol Šafranko a jedným zásahom Martin Chrien.

Slovensko zásluhou štvrtkovej bezgólovej remízy Holandska s Tureckom nastúpilo už ako istý účastník šampionátu Poľsku.

Mladí Slováci v treťom tohtoročnom kvalifikačnom vystúpení inkasovali prvý gól. Bielorusom odplatili prehru 0:1 z úvodného merania síl tejto eliminácie, po ktorej dosiahli sériu od piatka už šiestich víťazstiev. Úspešnú kvalifikáciu zavŕšia v utorok 11. októbra na pôde tureckých vrstovníkov v Alanyi (16.00 h SELČ).

Slovensko - Bielorusko 3:1 (1:0)
Góly: 36. a 61. Šafranko, 90.+1 Chrien - 72. Jablonski. ŽK: Bero - Pozňak, Nazarenko, ČK: 88. Nazarenko (Bielorusko) po 2. ŽK. Rozhodovali: Boucaut - Conotte, Meers (všetci Belg.), 2795 divákov.

Slovensko: Chovan - Valjent, Niňaj, Škriniar, Skovajsa - Lobotka, Chrien - Rusnák, Bero (72. Brigant), Mihalík (88. Ivan) - Šafranko (63. Vestenický)
Bielorusko: Čičkan - Nazarenko, Borisov, Šestilovski, Pozňak - Babičev, Jablonski - Zolotov (46. Jevdokimov), Berezkin (67. Lisakovič), Savicki - Teverov (84. Džigero)

Napriek už istému postupu Hapal nepristúpil k prekvapeniam v zostave. Pri vynútenej absencii Mazáňa na ľavej strane defenzívy sa z krajných obrancov omnoho viac zapájal do útočných akcií Valjent vpravo, vďaka čomu sa krídelník Rusnák mohol sťahovať do stredu a Bero vysúvať dopredu. V 12. minúte Rusnák prihral Valjentovi, ktorý zasekol a jeho strelu len s námahou vyrazil brankár hostí. Rusnák neskôr odcentroval na Mihalíka, tomu chýbalo zopár centimetrov k hlavičke. Výrazne hrajúci Chrien sa v 20. minúte predral až do zakončenia, k odrazenej lopte sa dostal Mihalík, no nevyužil túto možnosť. O sedem minút narobil tečovaný pokus Rusnáka problémy bieloruskému brankárovi, potom Chrien hlavičkoval tesne nad. V 36. minúte posadil Rusnák priamy kop z ľavej strany na hlavu Šafranka, ktorý otvoril skóre.

V úvode druhej štyridsaťpäťminútovky mohol Šafranko pridať svoj druhý gól v zápase, v tomto prípade však minul a následne nepochodil v zakončení ani Rusnák. V 59. minúte zneškodnil brankár Bieloruska príležitosť Bera, ktorý ho o niekoľko sekúnd v ďalšej veľkej šanci aj obišiel, ale na čiare zachránil brániaci hráč. O dve minúty sa už Šafranko svojho druhého zásahu dočkal, hlavičkou tentoraz zužitkoval Rusnákov rohový kop. V 72. minúte pohotovou strelou z väčšej vzdialenosti znížil hosťujúci kapitán Jablonski. Domácim z protiútoku neprinavrátil dvojgólový náskok Mihalík. Domáci v závere duelu prežili šance Bielorusov a Chrien v nadstavenom čase pridal gólovú bodku za vydareným myjavským ťažením.