Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. júla 2022

FOTO: Vo vlnovom prúdení vznikol nad Popradskou kotlinou obrovský mrakOblaky takéhoto typu vznikajú, ak je prúdenie za horskou prekážkou zvlnené.Zdieľať
FOTO: Vo vlnovom prúdení vznikol nad Popradskou kotlinou obrovský mrak

Nad Tatrami sa v stredu objavil obrovský mrak typu Altocumulus lenticularis, ide o oblak, ktorý vzniká pri vlnovom prúdení za horami. Fotografie zdieľalo množstvo ľudí na sociálnych sieťach, podľa meteorologičky aerologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu v Gánovciach pri Poprade Anny Pribullovej nejde o nezvyklý jav v Popradskej kotline.

Na snímke obrovský oblak typu Altocumulus lenticularis, ktorý sa v stredu popoludní vytvoril nad Popradskom kotlinou. Vysoké Tatry, 13. júla 2022.

Foto: TASR - Adriána Hudecová

 


Oblaky takéhoto typu vznikajú, ak je prúdenie za horskou prekážkou zvlnené. "Teraz nám tu prevláda severozápadný vietor, takže pri prúdení cez Vysoké Tatry sa vytvárajú takéto pekné oblaky. Zvyknú mať rôzne tvary, typické pre ne je, že vyzerajú ako šošovky. Vznikajú vo fáze vlny prúdenia, kde je vzdušný prúd vyššie ako okolité prúdenie a najmä keď je tam teplota pod rosným bodom, tak tam vzniká oblak. Typické pre ne je, že sa javia, že stoja na mieste, ale pritom s nimi súvisí prúdenie, pohyb vzduchu. Oblak sa drží len v časti vlny toho prúdenia," objasnila Pribullová.

Oblak sa tiahol popoludní ponad celé Vysoké Tatry a bolo ho vidieť zďaleka, napríklad aj od Spišskej Novej Vsi, z obce Rakúsy, z východnej i západnej strany Tatier.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sexi letné čítanie – romantická Predstava o tebe
<< predchádzajúci článok
Príbeh lásky Maríny a Sládkoviča má hrou opäť pritiahnuť turistov do Banskej Štiavnice