18. júla 2013

Francúzi sa dočkali, v 18. etape Tour de France triumfoval Riblon

Francúzsky cyklista Christophe Riblon sa teší z víťazstva

Francúzsky cyklista Christophe Riblon sa teší z víťazstva Foto: TASR/AP
Alpe-d'Huez 18. júla (TASR) - Domáci cyklista Christophe Riblon zvíťazil vo štvrtkovej 18. etape pretekov Tour de France a zabezpečil tak prvý triumf pre Francúzsko na jubilejnom stom ročníku prestížneho podujatia. Jazdec stajne AG2R zvládol 172,5 km dlhú trať so záverečným stúpaním do cieľa na slávnom Alpe-d'Huez za 4:51:32 hodín. Druhú priečku si vybojoval Američan Tejay van Garderen so stratou 59 sekúnd. Na tretej skončil taliansky pretekár Moreno Moser (+1:27 min).

"Nemôžem tomu uveriť. Bolo to strašne ťažké. Ešte päť kilometrov pred cieľom som tomu neveril. Nechcel som dnes stratiť príležitosť, bol som v úniku. Je to rozprávka," uviedol Riblon pre televízne kamery.

Líder celkového poradia Chris Froome z Veľkej Británie napriek problémom v závere obhájil žltý dres, keď prišiel do cieľa na 7. priečke, pričom ešte zvýšil náskok na svojho najväčšieho konkurenta Alberta Contadora. Španiel stráca v celkovej klasifikácii už 5:11 minút, tretí je už Kolumbijčan Nairo Quintana.

Vo štvrtok bola na programe nesmierne náročná etapa so šiestimi horskými prémiami, pričom dve z nich boli najvyššej kategórie na vrchole Alpe-d'Huez. Ihneď po štarte čakalo na pelotón stúpanie 2. kategórie na Col de Manse, na ktorom sa o útoky pokúšali viacerí pretekári. Nakoniec sa to podarilo až na zjazde deviatke Lars Boom, Jens Voigt, Tejay van Garderen, Moreno Moser, Tom Danielson, Sylvain Chavanel, Christophe Riblon, Arnold Jeannesson a Andrey Amador. Unikajúca skupina mala po ďalších dvoch horských prémiách už približne osemminútový náskok a udržala si ho aj po prvom výstupe na Alpe-d'Huez. Postupne sa však roztrhala, na čelo sa dostal Američan van Garderen, ktorého stíhal domáci Riblon. V pelotóne pracovali najmä pretekári tímu Sky s lídrom celkového poradia Froomeom, pričom pozorne strážili najväčšieho súpera Alberta Contadora. Španiel sa pokúsil o útok na poslednom zjazde, ale neúspešne a tak všetci hlavní favoriti odštartovali záverečný kopec spoločne. Približne desať kilometrov pred cieľom to skúsil aj Froome a na jeho únik zareagovali len Kolumbijčan Quintana a Španiel Rodriguez, Contador s tímovým kolegom Kreuzigerom zaostali. Van Gardener s Riblonom mali na čele stále asi trojminútový náskok. K Froomeovi sa postupne dotiahol aj tímový kolega Richie Porte. Štyri kilometre pred koncom však prišla na lídra kríza, požiadal o občerstvenie, no to už v závere etapy nebolo povolené a tak mu svoj energetický gél musel podať Porte. To využil Quintana, ktorý sa od trojice odtrhol.

Asi dva kilometre pred cieľom nastúpil Riblon, ktorý sa prehnal okolo Van Garderena a išiel za najväčším úspechom svojej kariéry. Domáci pretekár zvládol posledný úsek a zabezpečil premiérové víťazstvo pre Francúzsko na stom ročníku Tour de France.