![]()  | 
        
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
| 
              Utorok  4.11.2025 
         | 
        Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky | 
| 
              Meniny má Karol 
         | 
        Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino | 
| 
              | 
        
             | 
        
              | 
        
                 | 
        
             | 
    
| 
			 | 
12. septembra 2017
Francúzsko dnes paralyzujú protesty proti Macronovej reforme
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Zdieľať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/APPlánované protestné akcie sú reakciou na plány vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré znižujú právomoci odborov a dávajú firmám voľnejšiu ruku napr. pri prepúšťaní zamestnancov, ako aj pri zosúlaďovaní pracovnej doby a odmeňovania zamestnancov v závislosti od situácie na trhu práce.
Reforma zákonníka práce je prvou veľkou legislatívnou iniciatívou prezidenta Macrona od jeho nástupu do funkcie v máji tohto roku. Jej hlavným cieľom je znížiť nezamestnanosť a urobiť zmeny v dôchodkovom systéme.
Dnešné protesty sú súčasne aj prvým veľkým prejavom nespokojnosti s Macronom, ktorého popularita medzi obyvateľstvom má klesajúci trend.
Samotný prezident dnes vycestoval na návštevu francúzskych území v Karibiku, ktoré minulý týždeň spustošil hurikán Irma.
Reformu zákonníka práce mali v minulosti v pláne prakticky všetky francúzske vlády - pravicové i ľavicové -, vždy však pri jej presadzovaní narazili na silný odpor zo strany odborov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
