Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. novembra 2020

Frontex čelí obvineniam, pobrežná stráž mala zatláčať člny s migrantmi späť do tureckých vôdEurópska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) začala ...Zdieľať
spain_migrants_77267 99c9d1b3c2694cf9847810b68fbdd1da 1 676x466 1.11.2020 (Webnoviny.sk) - Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) začala interné vyšetrovanie podozrení z účasti na nelegálnych aktivitách proti imigrantom v Egejskom mori s cieľom zabrániť ich vstupu na grécke územie.


O praxi, v rámci ktorej údajne agentúra spolupracovala na zatláčaní člnov s imigrantmi späť do tureckých vôd, informovali viaceré médiá.

Novinári vraj majú aj videá


Investigatívny portál Bellingcat tvrdí, že má k dispozícii videá a iné dáta, podľa ktorých príslušníci Frontexu člny v jednom prípade priamo zaháňali. V ďalších štyroch prípadoch nezasiahli, hoci boli ich svedkami.

Portál zistenia zverejnil v spolupráci s novinárskou organizáciou Lighthouse Reports, nemeckým týždenníkom Der Spiegel, nemeckou televíznou stanicou ARD a japonskou TV Asahi.

Organizácia spustila interné vyšetrovanie


Obvinenia súvisiace s aktivitami na vonkajšej hranici Grécka organizácia preveruje, uviedol vo vyhlásení riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri. Agentúra EÚ „netoleruje žiadne porušenie základných práv pri akejkoľvek z našich aktivít“, zdôraznil Leggeri.

Dokumentami alebo inými podkladmi, ktoré by dokazovali protiprávnu činnosť, však podľa neho organizácia zatiaľ nedisponuje.

Novinári tvrdia, že ich vyšetrovanie sa opiera o voľne dostupné zdroje, vrátane videozáznamov tureckej pobrežnej stráže.

Vyháňanie podľa kritikov odporuje princípu nenavrátenia (“non-refoulement”) v medzinárodnom práve. Ten chráni utečencov a žiadateľov o azyl pred núteným návratom do krajín, kde im môže hroziť prenasledovanie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Frontex čelí obvineniam, pobrežná stráž mala zatláčať člny s migrantmi späť do tureckých vôd © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislava: Záujem o celoplošné testovanie v nedeľu je zatiaľ nízky, prázdno je aj na drive-in miestach
<< predchádzajúci článok
Počas pandémie deväť z desiatich IT manažérov presunulo zamestnancov na prácu z domu, ukázal prieskum

Frontex čelí obvineniam, pobrežná stráž mala zatláčať člny s migrantmi späť do tureckých vôd - diskusné fórum čitateľov