12. marca 2009

FUTBAL-LM: Do štvrťfinále aj ManU, Barcelona, FC Porto a Arsenal

Stredajšie odvetné stretnutia osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2008/09 dali definitívnu odpoveď na zloženie osmičky najlepších tímov starého kontinentu v aktuálnej sezóne. K utorkovému kvartetu FC Liverpool, FC Chelsea, Bayern Mníchov a Villarreal sa v stredu večer pridali aj Manchester United, FC Barcelona, FC Porto a Arsenal Londýn. Všetky štyri tímy má "v hre" Anglicko, dve mužstvá sú zo Španielska, v najlepšom oktete majú zastúpenie aj Nemecko a Portugalsko. Štvrťfinálové dvojice európskeho pohára č. 1 zatiaľ nie sú známe, keďže žreb tejto fázy (ako aj semifinále a finále) je na programe až v piatok 20. marca o 12.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

V najsledovanejšom osemfinálovom dvojzápase medzi úradujúcim držiteľom trofeje LM Manchestrom United a talianskym veľkoklubom Inter Miláno, navyše okorenenom aj trénerským súbojom Alex Ferguson - José Mourinho na lavičkách spomenutých tímov, sa napokon tešilo anglické mužstvo. Po bezgólovej remíze na San Sire sa v odvete na štadióne Old Trafford stali pre "nerazzurri" osudné štvrté minúty obidvoch polčasov, v ktorých inkasovali a ManU zvíťazil 2:0. V prvom dejstve sa hlavou presadil srbský stopér Nemanja Vidič, keď mu loptu z rohu posadil na hlavu waleský veterán Ryan Giggs (za Manchester nastúpil po 793. raz). V 49. min sa presadil aj portugalský loptový kúzelník Cristiano Ronaldo, ktorý svojím premiérovým úspešným zásahom v tohtosezónnej edícii LM (spolu však už dal v Lige majstrov tucet gólov) definitívne upokojil fanúšikov vo vypredanom hľadisku. Milánsky Inter však rozhodne nesklamal, vypracoval si oveľa viac šancí ako v prvom meraní síl na domácej pôde, ale Ibrahimovičov i Adrianov pokus skončil "iba" na konštrukcii bránky Van der Sara a Stankovič svoje dve príležitosti tiež zahodil. Manchester zvýšil svoj rekord v počte stretnutí bez prehry v Lige majstrov - v 21-tich po sebe idúcich dueloch si United pripísali na svoje konto 13 víťazstiev a 8 remíz. Vynikajúcu bilanciu má Fergusonovo mužstvo aj na štadióne Old Trafford, kde ťahá sériu 19-tich súbojov bez nezdaru.
Pozíciu favorita splnila na Nou Campe aj domáca Barcelona, ktorá po remíze 1:1 vo Francúzsku zdolala na domácom trávniku Olympique Lyon 5:2. Katalánsky gigant rozhodol o postupe už v prvom polčase, keď v 43. min viedol už 4:0. Dvakrát sa v domácom drese presadil Henry, k francúzskemu kanonierovi sa v drese "Barcy" pridali aj Argentínčan Messi a Kamerunčan Eto'o. Hoci sa Lyončanom podarilo zásluhou Makouna ešte do polčasovej prestávky a brazílskeho špílmachra Juninha Pernambucana krátko po zmene strán znížiť na 2:4, posledné slovo mal v nadstavenom čase striedajúci Seydou Keita. Zverenci trénera Pepa Guardiolu potvrdili svoju obrovskú ofenzívnu silu a najlepšiu bilanciu v počte úspešných zásahov zo všetkých osemfinalistov. Futbalisti FC Barcelona aktuálne nastrieľali už 24 gólov.
Do štvrťfinále LM postúpil aj portugalský tím FC Porto. "Drakom" na to stačili dva nerozhodné výsledky s Atlétickom Madrid. Španielsky klub doma iba remizoval 2:2, v Porte musel streliť na postup aspoň jeden gól (v prípade víťazstva), menej slávnemu madridskému tímu sa to však napokon nepodarilo.
Najdramatickejší stredajší odvetný osemfinálový duel sa odohral v Ríme. Po prehre 0:1 na Emirates Stadium v Londýne dokázal tím AS z "Večného mesta" proti Arsenalu zmazať manko zo spomenutého prvého vzájomného súboja už v 9. min gólom Juana. Keďže v riadnom hracom čase ani po predĺžení už ďalší gól nepadol, o postupujúcom z tejto dvojice rozhodovali až strely zo značky pokutového kopu. Úspešnejší boli z "bieleho bodu" futbalisti Arsenalu (7:6), keď o ich postupe do štvrťfinále "rozhodol" zahodenou jedenátkou "do nebies" až v ôsmej sérii Riman Max Tonetto.

Súhrn výsledkov stredajších odvetných osemfinálových zápasov futbalovej Ligy majstrov 2008/2009:

Manchester United (Angl.) - Inter Miláno (Tal.) 2:0 (1:0) - prvý zápas: 0:0, do štvrťfinále LM postupuje Manchester United
Góly: 4. Vidič, 49. Cristiano Ronaldo, rozhodoval: Wolfgang Stark (Nem.), 74 655 divákov (vypredané)
Manchester United: Van der Sar - O'Shea, R. Ferdinand, Vidič, Evra - Cristiano Ronaldo, Carrick, Scholes (70. Anderson), Giggs - Rooney (84. Park Ji Sung), Berbatov
Inter Miláno: Julio Cesar - Maicon, I. Cordoba, Walter Samuel, Santon - Cambiasso - J. Zanetti, Vieira (46. Muntari) - D. Stankovič (58. Adriano) - Ibrahimovič, Balotelli (70. Figo)

FC Barcelona (Šp.) - Olympique Lyon (Fr.) 5:2 (4:1) - prvý zápas: 1:1, do štvrťfinále LM postupuje FC Barcelona
Góly: 25. a 27. Henry, 40. Messi, 43. Eto'o, 90.+ S. Keita - 44. Makoun, 48. Juninho Pernambucano, ČK: 90.+ Juninho Pernambucano (Lyon), rozhodoval: Tom Henning Övrebö (Nór.), 75 000 divákov
Barcelona: Victor Valdés - Daniel Alvés, Márquez, Pique, Sylvinho - Xavi Hernandez, Y. Touré, Iniesta (90.+ A. Hleb) - Messi, Eto'o (87. Krkič), Henry (75. S. Keita)
Lyon: Lloris - Clerc (46. Bodmer), Cris, Boumsong, Grosso - Toulalan - Juninho Pernambucano, Makoun - Delgado (62. Källström), Ederson (85. A. Keita) - Benzema

FC Porto (Portug.) - Atlético Madrid (Šp.) 0:0 - prvý zápas 2:2, do štvrťfinále LM postupuje FC Porto
Rozhodoval: Pieter Vink (Hol.), 45 000 divákov
Porto: Helton - Sapunaru (83. T. Costa), Rolando, Bruno Alves, Cissokho - Lucho González, Fernando, Raul Meireles, C. Rodriguez - Lisandro López (90.+ Farias), Hulk (89. Mariano González)
Atlético: L. Franco - Perea, Pablo Ibanez, Ujfaluši, Antonio López - Maxi Rodriguez (54. Forlán), Paulo Assuncao, Raul García (73. Nuno Maniche), Simao Sabrosa - Sinama-Pongolle (79. Cuevas), Agüero

AS Rím (Tal.) - Arsenal Londýn (Angl.) 1:0 po predĺžení (1:0, 1:0), na strely zo značky pok. kopu 6:7 - prvý zápas 0:1, do štvrťfinále LM postupuje Arsenal
Gól: 9. Juan, rozhodoval: Manuel Mejuto González (Šp.), 60 000 divákov
AS Rím: Doni - M. Motta, Diamoutene, Juan (28. Julio Baptista), Riise - Brighi (120. Montella) - D. Pizarro, Tonetto - Taddei (90.+ Aquilani), Vučinič - Totti
Arsenal: Almunia - Sagna, K. Touré, Gallas, Clichy - Diaby, Denilson - Eboué (75. Walcott), Nasri, Bendtner (85. Eduardo) - Van Persie