11. apríla 2017

Futsalisti SR podľahli Francúzsku, baráž už nemajú vo svojich rukách

Ilustračná fotografia.

Ilustračná fotografia. Foto: TASR
Izmit 11. apríla (TASR) – Slovenská futsalová reprezentácia si pravdepodobne nezahrá v baráži o postup na ME 2018. V utorňajšom záverečnom súboji kvalifikačnej G-skupiny podľahla Francúzsku 1:4 a v tabuľke obsadila tretie miesto. Priamy postup na šampionát, ktorý sa bude konať 30. januára – 10. februára budúceho roka v Slovinsku, si už v predstihu zaistili Rusi ako víťazi G-skupiny. Francúzi si zahrajú v baráži, Slováci na ňu potrebujú zhluk priaznivých výsledkov v ostatných skupinách.

Zverenci trénera Mariána Berkyho na turnaji v tureckom Izmite najskôr deklasovali domáci výber 8:1 a po statočnom výkone podľahli favorizovaným Rusom 0:1. Proti "Les Bleus" im na baráž stačil aj nerozhodný výsledok, ktorý sa im však nepodarilo dosiahnuť, hoci po prvom polčase viedli 1:0.

Na európsky šampionát do Ľubľany sa priamo prebojujú len víťazi siedmich kvalifikačných skupín, tímy z druhých miest a jeden najlepší z tretieho budú hrať v baráži (prvé zápasy 10.-13. septembra, odvety 24.-27. septembra).

Futsal – kvalifikácia ME 2018

G-skupina (Izmit)

Francúzsko – SLOVENSKO 4:1 (0:1)
Góly: 30. a 35. Belhaj, 31. a 34. Mohammed - 13. Drahovský. Rozhodovali: Gallardo (Šp.), Kresta (ČR), ŽK: Kozár, 500 divákov.

Francúzsko: Haroun (Kerroumi, Durot) – Ramirez, Aigoun, Mohammed, Gasmi – Belhaj, Hamdoud, Kebe, N'Gala, Boudebibah, Alla, Mouhoudine
SR: Brndiar (Herko) – Rick, Kozár, Kyjovský, Drahovský – Zdráhal, Rafaj, Belaník, Směřička, Hudek, Višváder, Dóša, Bahna

V slovenskej bránke dostal rovnako ako proti Rusom príležitosť Brndiar, ktorý už v prvej minúte zneškodnil pološancu súpera a vzápätí aj druhú. Úvodné minúty patrili Francúzom, ktorých posúvalo do baráže jedine víťazstvo. V 8. minúte Brndiar opäť podržal svoj tím, ktorý sa dlhší čas nevedel dostať do tempa. Prvú vážnejšiu šanci si vytvoril až v 10. minúte, strelu Kozára však Haroun zneškodnil a dobiedzajúci Dóša nemohol pokračovať v hre po faule na francúzskeho brankára. Slováci sa dostali do vedenia v 13. minúte po nacvičenom signáli z rohu, keď Kyjovský našiel Drahovského a jeho "koníček" skončil v sieti - 0:1. O minútu neskôr Mouhoudine trafil zboku hornú žrď, ale Brndiar si svoj priestor kontroloval. V 16. minúte Bahna "nabil" Hudekovi do výhodnej pozície, ale lopta mu nesadla. V závere polčasu si Slováci museli dávať pozor na nedovolené zákroky a súper na chvíľu vystrčil rožky, zmohol sa však len na strely z väčšej vzdialenosti a tým chýbala presnosť.

Po zmene strán vytiahli Slováci vysoký pressing, ktorý súperovi robil problémy a v útočnej fáze nevedel dlhé minúty nič vymyslieť. V 26. minúte sa Francúzom podaril rýchly brejk, na konci ktorého bola nepresná strela azda ich najaktívnejšieho hráča Mouhoudinea. V 28. minúte mohol zvýšiť náskok Kozár, ale prepálil bránu. Slováci elasticky bránili a snažili sa súpera "zaklincovať" druhým gólom, v prechodovej fáze však nemali potrebný pokoj a tak pykali. V 30. minúte sa Brndiar pri vybehnutí z brány nešťastne zrazil hlavou s Bahnom, čo využil pohotový Belhaj a loptu pohodlne "upratal" do prázdnej bránky - 1:1. Už o 22 sekúnd naklonil misky váh na stranu "Les Bleus" Mohammed - 2:1. Razom sa Slováci ocitli v pozícii, že na baráž potrebujú skórovať. Od 34. minúty stiahli z hry brankára, no už po niekoľkých sekundách prišli v útoku o loptu a Mohammed do prázdnej bránky strelil tretí gól Francúzov – 3:1. Čierne minúty slovenského tímu sa neskončili, Belhaj upravil už na 4:1 a postupový sen Berkyho zverencov sa začal rozplývať. Slováci pokračovali v power play, ale na výsledku už nedokázali nič zmeniť.