13. októbra 2013

Gáborík, Chára, Pánik bodovali, Halák bol opäť hviezda

Jaroslav Halák v akcii

Jaroslav Halák v akcii Foto: TASR/AP
New York 12. októbra (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala na programe 11 zápasov, v ktorých sa presadili aj slovenskí hokejisti. Dve asistencie zaznamenal proti Pittsburghu útočník Tampy Bay Richard Pánik, ale "blesky" napokon prehrali gólom z poslednej minúty práve pri Pánikovom vylúčení 4:5. Hokejisti Columbusu podľahli finalistovi minulého ročníka Bostonu 1:3, bodovo sa presadili obaja slovenskí reprezentanti, domáci útočník Marián Gáborík ako i kapitán hostí Zdeno Chára si pripísali zhodne po jednej asistencii.

Brankár Jaroslav Halák priviedol St. Louis už k štvrtému víťazstvu v rade v tomto ročníku, keď bluesmani doma vyhrali nad NY Rangers 5:3 a Halák si pripísal 26 úspešných zákrokov. V hre boli aj ďalší dvaja Slováci, Marián Hossa s Chicagom vyhral nad Buffalom tesne 2:1, z jeho štyroch striel sa však neujala ani jedna. NY Islanders prehral v Nashville 2:3, ale obranca ostrovanov Ľubomír Višňovský, ktorý odohral 21:27 minút, si svoje štatistiky nerozšíril a na jeho konto pribudla iba jedna "mínuska". Montreal vyhral vo Vancouvri 4:1, no jeho brankár Peter Budaj šancu nedostal. Útočník Chicaga Michal Handzuš a obranca Philadelphie Andrej Meszároš šancu od svojich trénerov nedostali a zápasy sledovali len z tribúny.

Gáborík a Chára asistovali

Columbus viedol nad Bostonom 1:0, keď v závere prvej tretiny rozbehol presilovkovú akciu Gáborík a Jack Johnson od modrej čiary prestrelil Tuukku Raska. Slovenský útočník zaznamenal štvrtú asistenciu v sezóne a upevnil si pozíciu najproduktívnejšieho hráča tímu. Hostia však udreli na konci druhej a na začiatku tretej tretiny a víťazný gól dal Loui Eriksson, ktorý sa po letnej veľkej výmene z Dallasu za Tylera Seguina presadil v novom drese prvýkrát. Víťazstvo Bostonu potvrdili gólom do prázdnej bránky Milan Lucic, ktorému prihral Chára a zaznamenal svoju prvú asistenciu v sezóne. Prvou hviezdou zápasu bol domáci brankár Rask, ktorý zaznamenal 26 úspešných zákrokov. V závere pri tlaku hostí vychytal aj Gáboríka, ktorý celkovo zaznamenal päť striel. Tréner Bostonu Claude Julien viedol svoj 700. zápas v NHL.

Pánik Skóroval

Slovenský hokejista Richard Pánik (vľavo) Foto: TASR/AP Photo
Richard Pánik sa vrátil do zostavy Tampy Bay, odohral 20 minút a 46 sekúnd, nastupoval aj v presilovkách, získal prvé body v sezóne za dve asistencie, no nakoniec sa stal smutným hrdinom zápasu s Pittsburghom. V poslednej minúte inkasoval za stavu 4:4 trest na dve minúty za podrazenie a "tučniaci" to potrestali ešte v riadnom čase, keď bombou od modrej čiary rozhodol 18,6 sekundy pred koncom Matt Niskanen. Pánik pykal za podrazenie Brooksa Orpika, vylúčenie však bolo podľa kouča Tampy Jona Coopera sporné. "Každý to videl. Dal nás hráč rozhodcovi šancu zapískať faul? Dal. Každopádne si myslím, že súper išiel k zemi ochotne," nesypal tréner vinu len na Pánika. Strojcom víťazstva Pittburghu bol hviezdny útočník Sidney Crosby, ktorý sa tešil z 8. hetriku v kariére a pridal k nemu asistenciu.

Halák zabezpečil Blues štvrté víťazstvo v rade

Hokejisti St. Louis prežívajú perfektný vstup do sezóny a veľký podiel na tom má aj slovenský brankár Jaroslav Halák. Blues zvíťazili nad New Yorkom Rangers 5:3 a prvýkrát v histórii klubu odštartovali sezónu štyrmi víťazstvami. St. Louis vyhrali prvé tri zápasy v rokoch 1969 a 1993, teraz však v 47-ročnej histórii klubu prepísali dejiny. Všetky štyri víťazstvá vychytal Halák, ktorý proti Rangers zaznamenal 26 úspešných zákrokov. Režisérmi víťazstva boli hráči z prvej útočnej formácie Blues Alexander Steen (1+3), David Backes (2+1) a T.J. Oshie (0+2), ktorí dokopy zaznamenali deväť bodov. "Darí sa nám a sme radi. Sú to však len štyri zápasy a sezóna je dlhá," povedal Steen, ktorý je v produktivite NHL druhý za Crosbym. St. Louis čaká ešte jeden zápas doma, na klziská súperov sa vydajú až potom. Rangers po debakloch v San Jose (2:9) a v Anaheime (0:6) zaznamenali tretiu prehre po sebe.

Handzuš nehral, ocitol sa na tribúne

Obhajcovia Stanley Cupu z Chicaga vyhrali nad Buffalom 2:1, keď brankára Ryana Millera zasypali 40 strelami, no prekonali ho len Ben Smith a Patrick Kane. Štyri pokusy vyslal na bránku Sabres aj slovenský útočník Marián Hossa, ale v zápase nebodoval. Hossa strávil na ľade 17 minút a 56 sekúnd a Millera raz aj prekonal, ale na bránkovej čiare zachránil svoj tím obranca Tyler Myers. Hossov krajan Michal Handzuš deň po tom, ako rozhodol z pozície centra štvrtého útoku zápas s New Yorkom Islanders, zostal len na tribúne. Handzuš si v lete doliečoval zranené zápästie a koleno a nehral ani jeden prípravný zápas. "Je v poriadku, ale musí sa ešte dostať do ideálnej kondície. Preto som ho dnes šetril," povedal pre zámorské médiá tréner Blackhawks Joel Quenneville. Buffalo v novej sezóne ešte nevyhralo.

Meszároš sa na ľad nedostal

Podobný osud ako Handzuša postretol aj obrancu trápiacej sa Philadelphia Andreja Meszároša. Tréner Craig Berube, ktorý nahradil odvolaného Petra Lavioletta, uprednostnil v zápase v Detroite Švéda Erika Gustafsson a slovenský bek šancu nedostal. Gustafsson vo svojom prvom zápase v sezóne skóroval, ale Flyers prehrali 2:5 a na konte majú v šiestich dueloch stále len jedno víťazstvo. V Detroite "letcom" navyše chýbali ofenzívne opory Scott Hartnell a Vincent Lecavalier, ktorí sa zranili v piatok vo Phoenixe. Detroit strelil tri z piatich gólov v presilovkách. Slovenský útočník Tomáš Tatar v drese Red Wings opäť šancu nedostal.

Višňovský s mínusovým bodom

Nashville zdolal na domácom ľade New York Islanders 3:2, keď víťazný gól strelil v 44. minúte Ryan Ellis. Hostia viedli 2:1, ale Predators vyrovnali v poslednej minúte druhej tretiny a v tretej rozhodli o zaslúženom víťazstve, veď súpera prestrieľali v pomere 31:16. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský zaznamenal minúsku, keď bol na ľade pri góle na 2:2 z hokejky Patrica Hornqvista. Skóre zápasu otvoril 19-ročný obranca Nashvillu Seth Jones, ktorý dal svoj prvý gól v NHL.

Gólová paráda v Toronte

David Broll z Toronta drží Jessiho Joensuu, ktorý atakuje brankára Toronta Jonathana Berniera. Foto: TASR/AP
Na góly bol bohatý zápas v Toronte, kde domáci vyrovnali v zápase s Edmontonom 31 sekúnd pred koncom piatym gólom v sezóne Joffreyho Lupula na 5:5 a v predĺžení rozhohol Dave Bolland. Piate víťazstvo v piatom zápase zaznamenali hráči Colorada a Patrick Roy tak zažíva skvelý štart do trénerskej kariéry v NHL. "Lavíny" vyhrali vo Washingtone 5:1, hrdinom zápasu bol bývalý brankár Capitals Semjon Varlamov, ktorý zaznamenal 40 zákrokov. Šesťkrát zastavil aj Alexandra Ovečkina, ktorý prvýkrát v sezóne nebodoval. Svoj prvý gól v NHL strelil 18-ročný nováčik Avalanche Nathan McKinnon. Siedmy gól v sezóne strelil ďalší nováčik Tomáš Hertl zo San Jose, keď už v 55. sekunde otvoril skóre duelu s Ottawou. Najlepší strelec NHL však zápas nedohral, v závere druhej tretiny ho totiž tvrdo narazil Clarke MacArthur a český mladík opustil ľad za pomoci svojich spoluhráčov. O víťazstve Sharks 3:2 rozhodol v tretej tretine Brent Burns, San Jose vyhrali piaty zápas po sebe.

sumáre:

COLUMBUS - BOSTON 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 18. J. Johnson (Wisniewski, GÁBORÍK) - 37. C. Kelly (Iginla, Krejčí), 41. L. Eriksson (Bergeron, Smith), 60. Lucic (CHÁRA, Boychuk). Brankári: Bobrovskij - Rask, strely na bránku: 27:36.

TORONTO - EDMONTON 6:5 pp (2:2, 1:1, 2:2 - 1:0)

Góly: 10. Kadri (Raymond, Phaneuf), 16. Van Riemsdyk (Franson, Phaneuf), 26. Lupul (Kadri, Broll), 50. Van Riemsdyk (Bozak, Kessel), 60. Lupul (Gardiner), 63. Bolland (Franson, Raymond) - 6. Smyth (Arcobello), 19. Nugent-Hopkins (Schultz, Belov), 22. Gordon (Perron, Hall), 46. Eberle (Arcobello, Hall), 52. Smyth (Eberle, Arcobello). Brankári: Bernier - Dubnyk, strely na bránku: 26:31.

DETROIT - PHILADELPHIA 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 8. Bertuzzi (Alfredsson, Krönwall), 32. Krönwall (Alfredsson, Zetterberg), 43. Dacjuk (Krönwall, Alfredsson), 54. Zetterberg (Dacjuk, Quincey), 60. Zetterberg (Dacjuk, Cleary) - 32. E. Gustafsson (Schenn, Simmonds), 46. T. McGinn (Giroux, Voráček). Brankári: Howard - Emery, strely na bránku: 30:34.

TAMPA BAY - PITTSBURGH 4:5 (1:0, 2:2, 1:3)

Góly: 14. V. Filppula (Killorn, PÁNIK), 26. Stamkos (St. Louis, Hedman), 36. Purcell (Salo, St. Louis), 57. Killorn (PÁNIK, T. Johnson) - 23. Crosby (J. Jokinen, Kunitz), 28. Orpik (Dupuis, Kunitz), 41. Crosby (Scuderi, Niskanen), 51. Crosby (J. Jokinen, Malkin), 60. Niskanen (Malkin, Crosby). Brankári: Lindbäck - Fleury, strely na bránku: 18:26.

WASHINGTON - COLORADO 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)

Góly: 53. Fehr (Chimera, Ward) - 7. Tanguay (Landeskog), 15. Duchene (O'Reilly, Benoit), 38. MacKinnon (Stastny, Landeskog), 42. Tanguay (Stastny, Benoit), 43. J. McGinn (Parenteau, MacKinnon). Brankári: Neuvirth - Varlamov, strely na bránku: 41:28.

CHICAGO - BUFFALO 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 10. B. Smith (Seabrook, Keith), 40. Kane (Sharp, Shaw) - 52. Stafford (Hodgson, Pysyk). Brankári: Crawford - Miller, strely na bránku: 40:29.

ST. LOUIS - NEW YORK RANGERS 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 6. Steen (Oshie, Backes), 26. Backes (Steen), 33. D. Roy (Shattenkirk, Steen), 39. Backes (Oshie, Steen), 51. Tarasenko (Shattenkirk, D. Roy) - 20. Callahan (Brassard, Stepan), 37. Richards (Brassard), 43. Callahan (Richards, Stepan). Brankári: HALÁK - Biron (41. Lundqvist), strely na bránku: 34:29.

NASHVILLE - NEW YORK ISLANDERS 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)

Góly: 22. S. Jones (Legwand, Weber), 40. Hörnqvist (Wilson, Ellis), 44. Ellis (Culler, C. Smith) - 33. Nielsen (Okposo, Hamonic), 36. Tavares (Okposo, Strait). Brankári: Rinne - Nabokov, strely na bránku: 31:16.

MINNESOTA - DALLAS 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Góly: 1. Fontaine (Cooke), 11. Cooke, 29. Dumba (Heatley, Brodin), 31. Niederreiter (M. Koivu, Spurgeon), 55. Parise (Spurgeon, R. Suter) - 33. Benn (Seguin, Chiasson). Brankári: Harding - Ellis, strely na bránku: 36:19.

VANCOUVER - MONTREAL 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Góly: 34. H. Sedin (D. Sedin, Garrison) - 6. Pacioretty (Bouillon, Diaz), 37. Eller, 47. Plekanec (A. Markov, Subban), 53. Gorges (Diaz, Moen). Brankári: Luongo - Price, strely na bránku: 40:38.

SAN JOSE - OTTAWA 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Góly: 1. Hertl (D. Boyle, Burns), 37. Marleau (Pavelski, Irwin), 48. Burns (J. Thornton, Nieto) - 16. Z. Smith (Phillips, Greening), 19. Ryan (Spezza, Wiercioch). Brankári: Niemi - Lehner, strely na bránku: 50:23.

Jaroslav Halák (St. Louis) 59:59 3/29 89,7

legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/