Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2011

Gašparovič bude v Litve rokovať aj o jadrovej bezpečnostiPrezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou odcestuje 5. júna na trojdňovú oficiálnu návštevu Litovskej republiky. V Prezidentskom paláci vo Vilniuse ho privíta ...Zdieľať
prezidentsky palac Ilustračné foto. Foto: SITABRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) - Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou odcestuje 5. júna na trojdňovú oficiálnu návštevu Litovskej republiky. V Prezidentskom paláci vo Vilniuse ho privíta prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite.


Okrem stretnutia hláv štátov sú v programe pripravené aj stretnutia s predsedníčkou Snemu Litovskej republiky Irenou Degutiene a predsedom vlády Andriusom Kubiliusom.

Ivan Gašparovič položí na Antakalnisovom cintoríne veniec na počesť padlých v boji za litovskú nezávislosť a navštívi mesto Palanga. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač, hlavným cieľom návštevy je vyslať ďalšie impulzy k dynamizácii vzájomných vzťahov a prispieť k lepšiemu vzájomnému poznaniu sa regiónov Pobaltska a strednej Európy.

"Slovenská republika chce potvrdiť dobré vzájomné vzťahy a partnerstvo, a zdôrazniť záujem na ich prehlbovaní. Priestor na spoluprácu ponúka najmä členstvo v rovnakých integračných zoskupeniach – predovšetkým EÚ a NATO - a počas tohtoročného litovského predsedníctva aj OBSE," dodal Trubač.

Témami rozhovorov budú bilaterálne vzťahy, bezpečnosť jadrovej energie, energetická bezpečnosť, protiraketová obrana NATO, ale aj Bielorusko, Ukrajina a národnostné otázky.

Návšteva hlavy štátu bude tretím stretnutím na najvyššej úrovni medzi SR a Litvou. Prezident Gašparovič oficiálne navštívil Litvu v roku 2005. Pred tromi rokmi sa uskutočnila recipročná oficiálna návšteva vtedajšieho prezidenta Litvy V. Adamkusa v SR. Informovala Margita Ivaničková z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislava pripravila pre deti zaujímavé podujatia
<< predchádzajúci článok
Do Gabčíkova bude premávať špeciálny cyklobus

Gašparovič bude v Litve rokovať aj o jadrovej bezpečnosti - diskusné fórum čitateľov