Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2007

Gašparovič hovoril na summite v Brne o KosovePrezident SR Ivan Gašparovič sa vo svojom príhovore na prvom plenárnom rokovaní na summite prezidentov stredoeurópskych krajín v Brne zameral na problém Kosova. Prezident o tom informoval médiá na ...Zdieľať

BRNO 25. mája (WEBNOVINY) - Prezident SR Ivan Gašparovič sa vo svojom príhovore na prvom plenárnom rokovaní na summite prezidentov stredoeurópskych krajín v Brne zameral na problém Kosova. Prezident o tom informoval médiá na podvečernej tlačovej besede po zasadnutí. "Slovensko si je vedomé svojej pozície ako člena Európskej únie a NATO, hoci v Bezpečnostnej rade OSN môžeme očakávať trochu iné rozhodnutie o Kosove, ako prezentovali naši poslanci. Slovensko však bude rozhodnutie BR OSN rešpektovať," uviedol Gašparovič a dodal, že suverenita je štátu daná a žiaden by o ňu nemal prísť.

Macedónsko od nás očakáva konkrétnu a nielen deklaratívnu pomoc v jeho integračných snahách do EÚ a NATO. Vyplynulo to z bilaterálneho rokovania Ivana Gašparoviča s macedónskym prezidentom Brankom Crvenkovskim. Macedónsko dúfa, že Slovensko bude popri Slovinsku, ktoré v prvom polroku 2008 preberie predsedníctvo v EÚ, jedným z najsilnejších zástancov toho, aby únia s touto krajinou naštartovala predprístupové rokovania. Slovensko podporu sľúbilo, viaceré členské štáty únie sú zdržanlivé.

Budovať obranný systém pre boj proti terorizmu je podľa Gašparovičových slov správne. Ruská federácia je súčasťou tohto boja, preto s ňou treba o raketových obranných systémoch hovoriť, myslí si Gašparovič. Domnieva sa, že dohody s Ruskou federáciou by sa v tomto smere mohli v budúcnosti dosiahnuť.

Júnový summit Európskej únie by mal určiť ako sa Európska únia zachová v súvislosti s budúcnosťou euroústavy, uviedol prezident. Obdobie reflexie neprinieslo nič mimoriadne a etapa rekonštrukcie by už mala byť o rozhodnutiach a nie o reflexii.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak by sme chceli autonómiu, mali sme už dve príležitosti
<< predchádzajúci článok
USA sú znepokojené z rastúcej vojenskej sily Číny

Gašparovič hovoril na summite v Brne o Kosove - diskusné fórum čitateľov

Poslední dny Evropy:25.5. 19:42:40