30. augusta 2007

Gayovo double, napínavý záver diaľky mužov

Atletický svetový šampionát v japonskej Osake na štadióne Nagai pokračoval vo štvrtok ďalšími štyrmi finálovými disciplínami. Američan Tyson Gay splnil, čo si predsavzal a po triumfe na stovke ...

OSAKA 30. augusta (WEBNOVINY) - Atletický svetový šampionát v japonskej Osake na štadióne Nagai pokračoval vo štvrtok ďalšími štyrmi finálovými disciplínami. Američan Tyson Gay splnil, čo si predsavzal a po triumfe na stovke vyhral úplne jasne aj finále behu na 200 metrov v rekorde MS 19,76 sekundy. Dvadsaťpäťročný zverenec Lanca Baumana ako tretí muž v histórii vyhral na svetovom šampionáte súčasne oba šprinty, pred ním to dokázali len jeho krajania Maurice Greene (1999) a Justin Gatlin (2005). Striebro si v osackom finále vybojoval talentovaný jamajský 196-centimetrový dlháň Usain Bolt (19,91) a bronz ďalší Američan Wallace Spearmon (20,05). Tyson Gay získal pre USA už ôsmy titul na dvojstovke v histórii MS.
Diaľkarska súťaž mužov pripomínala v závere napínavú detektívku so šťastným koncom pre Irvinga Saladina z Panamy, ktorý výkonom 857 cm utvoril v poslednej sérii juhoamerický rekord. Drámu začal Ukrajinec Olexij Lukaševič, keď z bronzovej priečky svojím šiestym skokom (825 cm) vytlačil Taliana Andrewa Howea (dovtedy 820 cm). Lenže úradujúci európsky šampión zmobilizoval všetky sily a v poslednej sérii zlepšil svoj osobný a zároveň taliansky rekord na 847 cm a o 1 cm predstihol dovtedy vedúceho Saladina. Dvadsaťštyriročný halový vicemajster sveta 2006 však nespanikáril, v úplne poslednom skoku celej súťaže sa zlepšil na 857 cm a získal pre Panamu prvé zlato v histórii MS. Tretí napokon skončil obhajca titulu Američan Dwight Phillips výkonom 830 cm hneď z prvej série.