Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. decembra 2019

Generálny tajomník NATO žiada väčšiu súdržnosť AliancieGenerálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.Zdieľať
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP
Berlín 2. decembra (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval transatlantickú alianciu na väčšiu súdržnosť. V rozhovore pre nemeckú televíziu ARD pred summitom NATO v Londýne dôrazne odmietol pochybnosti a kritiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na adresu stavu Aliancie, informovala v noci na pondelok tlačová agentúra DPA.


Stoltenberg je podľa vlastných slov presvedčený, že na zasadnutí v Londýne všetci lídri členských krajín vrátane Macrona "potvrdia silný záväzok voči našej spoločnej obrane".

"Jeden za všetkých, všetci za jedného, článok 5," povedal šéf NATO v nedeľňajšom rozhovore na článok Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého sa útok proti jednému alebo viacerým členským štátom bude považovať za útok proti všetkým.

Od londýnskeho summitu očakáva Stoltenberg napriek rozporom v rôznych otázkach to, že budú všetci spojenci "pevne držať spolu". V Aliancii je síce 29 rôznych krajín z oboch strán Atlantiku, ktoré majú vo vládach rozličné strany, "ale sme zajedno v hlavnom posolstve - držíme spolu," uviedol nórsky politik.

V dejinách NATO sa vždy objavovali medzi partnermi nezhody, "ale vždy sme ich dokázali prekonať", dodal.

Stoltenberg sa v interview okrem toho vyslovil za lepšie vzťahy NATO a Ruska. S Moskvou je podľa neho potrebné hovoriť a Aliancia podporuje rozhovory o kontrole zbrojenia s Moskvou.

Lídri členských štátov NATO sa zídu v utorok a stredu v britskej metropole, kde si pripomenú 70. výročie vzniku tejto vojenskej aliancie. Summit zatieňuje diskusia okolo Macronovho vyhlásenia o tom, že NATO je podľa neho v stave "mozgovej smrti", a jeho kritiky so spojencami nedohodnutého postupu USA a Turecka v Sýrii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komárno rozšírilo kapacitu útulku pre bezdomovcov
<< predchádzajúci článok
Trump hovoril s Netanjahuom o Iráne i iných otázkach

Generálny tajomník NATO žiada väčšiu súdržnosť Aliancie - diskusné fórum čitateľov