Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2018

Gréci rozhodli o vydaní Rusa podozrivého z kyberzločinov do FrancúzskaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Solún 13. júla (TASR) - Súd v gréckom meste Solún rozhodol v piatok v prospech žiadosti Francúzska o vydanie ruského občana Alexandra Vinnika, ktorého meno je spájané s počítačovou kriminalitou. V súčasnosti 38-ročný podozrivý Rus, ktorého zadržali pred rokom v Grécku na základe zatykača vydaného americkými orgánmi, sa proti rozsudku odvolá, oznámil podľa agentúry AP jeho advokát Ilias Spyrliadis.


Grécky najvyšší súd ešte v decembri odsúhlasil vydanie Vinnika do Spojených štátov, kde ho majú súdiť za údajné machinácie s kryptomenou bitcoin. Ich účelom malo byť "prepranie" prostriedkov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

O stíhanie Vinnika sa však snažia i orgány v Rusku, ktoré mu takisto pripisujú rozsiahle finančné podvody.

Podľa Spyrliadisa majú v takýchto prípadoch v Grécku spravidla prednosť žiadosti európskych krajín, čo znamená, že v prvom rade bude posudzovaný nárok Francúzska. Ako však dodal, v praxi má posledné slovo minister spravodlivosti.

Francúzsko požiadalo o vydanie Vinnika pre podozrenie z tzv. kyberzločinov, legalizácie príjmu z trestnej činnosti, členstva v zločineckej organizácii a vydierania. Podľa francúzskych vyšetrovateľov obral podozrivý o peniaze tisíce ľudí po celom svete, vrátane približne 100 Francúzov, keď podnikal kyberútoky prostredníctvom svojej bitcoinovej platformy.

Vinnik popiera, že by urobil čokoľvek protizákonné. Do prijatia konečného rozhodnutia o vydaní do niektorej z uvedených krajín zostáva v Grécku vo väzbe.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bavorsku odsúdili Slováka, ktorý sa nepriznal k prepadu čašníka
<< predchádzajúci článok
Zosnulí manželia z Brém si osudné zranenia spôsobili vzájomne

Gréci rozhodli o vydaní Rusa podozrivého z kyberzločinov do Francúzska - diskusné fórum čitateľov