Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. mája 2012

Grécke vládne strany utrpeli vo voľbách zdrvujúcu porážkuStrany gréckej vládnej koalície, ktorá v uplynulom období presadzovala tvrdé úsporné opatrenia, v nedeľňajších voľbách utrpeli zdrvujúcu porážku. Potvrdzujú to takmer úplné výsledky ...Zdieľať
grecko ATÉNY 7. mája (WEBNOVINY) - Strany gréckej vládnej koalície, ktorá v uplynulom období presadzovala tvrdé úsporné opatrenia, v nedeľňajších voľbách utrpeli zdrvujúcu porážku.


Potvrdzujú to takmer úplné výsledky hlasovania, ktoré zverejnilo grécke ministerstvo vnútra po zrátaní 95 percent hlasov. Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) a konzervatívna Nová demokracia (ND) podľa nich dokopy získali len 32,4 percenta hlasov, zatiaľ čo v predošlých voľbách v roku 2009 ich podpora dosiahla 77,4 percenta.

Pre obe strany tak bude v prípade zostavenia vlády mimoriadne ťažké pokračovať v úspornom programe, od ktorého závisí budúcnosť zadlženej krajiny, ale aj stabilita celej eurozóny. Podľa predbežných výsledkov Nová demokracia napriek výrazne oslabenej pozícii vo voľbách zvíťazila so ziskom 19,6 percenta, čo vďaka špeciálnemu bonusu predstavuje 109 z 300 parlamentných kresiel.

Na druhom mieste skončila ultraľavicová strana Syriza, ktorá získala 16,6 percenta hlasov, čo je až trikrát viac ako v roku 2009. Hnutie PASOK skončilo až ako tretie so ziskom 13,3 percenta a v novom parlamente tak zrejme bude mať len 41 poslancov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Horskí záchranári ratovali zablúdených ľudí a unavené deti
<< predchádzajúci článok
Vladimír Putin je po štyroch rokoch opäť prezidentom

Grécke vládne strany utrpeli vo voľbách zdrvujúcu porážku - diskusné fórum čitateľov